Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Podstawowe zasady projektowania stron internetowych

Podstawowe zasady projektowania stron internetowych

 • przez

Podstawowe zasady projektowania stron internetowych. Wprowadzenie poniższych rad da stronie internetowej większą szansę na pokazanie swojej oferty zainteresowanym osobom oraz pozyskanie potencjalnego klienta. Projektując stronę internetową, łatwo jest pozapadać się w estetyce. Żyjemy w świecie z wielką ilością stron internetowych, na które użytkownicy mogą trafić, w dodatku odczucia użytkownika muszą być pozytywne.

Prostota projektu graficznego w projektowaniu stron internetowych

Za każdym razem, gdy podchodzisz do projektu internetowego, pamiętaj o tym, co następuje: Duża część użytkowników nie przejmuje się wyglądem strony. Przychodzą na nią, ponieważ chcą wykonać określone zadanie. Z punktu widzenia użytkownika, prostota jest Twoim najlepszym wyborem.

 • Przy projektowaniu stron internetowych nie używaj zbyt wielu kolorów
 • Czcionki na Twojej stronie internetowej powinny być przejrzyste, nie powinno się również używać zbyt wielu rodzajów czcionek.
 • Grafiki powinno używać jedynie kiedy spełniają jakąś funkcje lub pomagają użytkownikowi.
Podstawowe zasady projektowania stron internetowych

Strony internetowe – Hierarchia wizualna

Polega na aranżowaniu i organizowaniu elementów strony internetowej w sposób, który w naturalny, intuicyjny sposób doprowadzi odwiedzających stronę do najważniejszych jej elementów. Na przykład, dostosowując pozycję, kolor lub rozmiar niektórych elementów, możesz ustrukturyzować swoją stronę w sposób, który w naturalny sposób przyciąga odwiedzających do jej najważniejszych elementów.

projektowanie stron internetowych

Dobry projekt strony internetowej, łatwa nawigacja na całej stronie

Intuicyjna nawigacja witryny pomaga odwiedzającym szybko znaleźć to, czego szukają. Najlepiej byłoby, gdyby odwiedzający odwiedzili Twoją witrynę i nie musieli zastanawiać się, czy, gdzie i jak pójść dalej. Przejście z punktu A do punktu B na Twojej stronie musi być łatwe. Poniższe wskazówki pomogą zoptymalizować nawigację po stronie:

 Struktura Twojej głównej nawigacji powinna być prosta (najlepiej umieszczona u góry strony).

 • Na każdej stronie z wyjątkiem strony głównej, użyj okruszków (breadcrumbs), aby odwiedzający wiedzieli, gdzie się znajdują i jak się tam dostali.
 • U góry strony powinna znajdować się funkcja wyszukiwania, dzięki której użytkownicy będą mogli łatwo wyszukiwać hasła.
 • Stopka strony może również zawierać funkcję nawigacji.
 • Zbyt wiele opcji nawigacyjnych przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.

Jak zrobić spójną stronę internetową?

Nie chcemy powiedzieć, że wszystkie strony powinny mieć identyczny układ. Wyobraź sobie, jak czułbyś się, jako gość Twojej strony, gdyby każda podstrona pomocy miała inny, układ, który nie jest spójny z resztą stron.

Dostępność nowej strony internetowej

Aby strona internetowa była przyjazna dla użytkownika, witryna musi być zgodna z różnymi urządzeniami (ich systemami operacyjnymi i przeglądarkami) używanymi przez użytkowników. W szerszym znaczeniu oznacza to inwestowanie w wysoce elastyczną strukturę strony internetowej, na przykład w responsywny projekt oraz standardy tworzenia stron internetowych. W responsywnej stronie www zawartość i jej format są automatycznie dostosowywane do wielkości urządzenia, z którego korzysta użytkownik.

W ostatecznym rozrachunku ważniejsze jest, aby Twoja witryna zapewniała satysfakcję użytkownikom na różnych platformach, a nie to, by wyglądała na nich identycznie. Tylko Ty to widzisz, Twoi goście nie. Może to oznaczać konieczność trzymania się konwencji projektowych specyficznych dla platformy, a nie próbowanie umieszczania unikalnych elementów projektu na Twojej stronie, które mogą być obce dla użytkowników na niektórych platformach. I skoro już tu jesteśmy, dochodzimy do następnej zasady…

Projekt strony internetowej – Konwencje

Istnieją pewne standardy projektowania stron internetowych, które stały się znane większości użytkowników Internetu na przestrzeni lat. Należą do nich na przykład:

 • Główna nawigacja strony w górę lub w lewo.
 • Logo w lewym górnym rogu (lub środku) na stronie.
 • Logo, które można kliknąć, i przenosi użytkownika z powrotem na stronę początkową.
 • Łącza, które zmieniają kolor lub wygląd, gdy przesuniesz nad nim wskaźnik myszy.

Aby zapewnić odwiedzającym jak najlepsze wrażenia w Twojej witrynie, powinieneś trzymać się doświadczeń, które odwiedzający już znają. Możesz użyć tych informacji, aby ułatwić nawigację w witrynie to kluczowe informacje w tworzeniu stron internetowych.

Wiarygodność strony internetowej, zasady projektowania stron www

Układ projektowania stron internetowych, więc elementy projektu, które są już znane odwiedzającym, mogą zawsze pomóc. By nadać Twojej stronie internetowej większą wiarygodność. Jeśli chcesz utworzyć stronę, która oferuje swoim gościom najlepsze doświadczenia użytkownika.

Jednym z najlepszych sposobów, w jaki można poprawić wiarygodność swojej strony, jest uczciwość. Opisać produkt lub usługę w rzetelny i jasny sposób. Niech Twoi goście nie muszą grzebać w dziesiątkach podstron, aby znaleźć to, co naprawdę oferujesz. Wystarczy być uczciwym i poświęcić swojej ofercie poczesne miejsce na stronie, gdzie można dokładnie i wyczerpująco opisać Twój cel/produkt/ofertę/propozycje.

Kolejna wskazówka dotycząca poprawy wiarygodności: Strona z cenami. Pokusa, aby zachęcić potencjalnych klientów do skontaktowania się z Tobą, aby dowiedzieć się więcej na temat Twoich cen, jest zrozumiała i duża. Jeśli jednak ceny będą wyświetlane otwarcie na stronie internetowej, Twoja firma będzie bardziej wiarygodna i poważna. Ważnym elementem, który powinna zawierać strona internetowa to certyfikat SSL.

Użytkownik jest najważniejszy w projektowaniu stron www

Najważniejsze jest to, że użyteczność i wrażenia użytkownika zależą od preferencji użytkowników. Spójrz na to tak:, dla kogo projektujesz stronę? Dla Twoich użytkowników. Wymienione tu zasady, są dobrym punktem wyjścia. Jednak w miarę doskonalenia witryny jeszcze ważniejsze jest ich ciągłe udoskonalanie, uruchamianie testów, uzyskiwanie opinii i wprowadzanie zmian na podstawie tych wyników.

Jeśli chodzi o użyteczność i wrażenia użytkownika, nie ma mowy o obojętności i kompromisie! Czuj się jak Twoi goście i pamiętaj o nich na każdym kroku.

Projektowanie stron internetowych, dlaczego warto wdrożyć powyższe punkty?

Tworzenie stron www to bardzo wymagające zadanie. Od projektu strony będzie zależało, jak postrzegać będą nas potencjalni klienci i czy będzie funkcjonalna dla użytkownika. Powinniśmy pamiętać, że na projektowanie strony składa się wiele więcej elementów, niż wymieniliśmy. Powyższe aspekty to podstawa dobrego projektu strony www. Pamiętajmy, by nie pomijać projektu graficznego strony. Gdyż tylko z nim jesteśmy w stanie stworzyć naprawdę dobrą stronę internetową przynoszącą korzyści klientowi.

strony internetowe tworzenie stron www

Każda szanująca się projektowania stron www czytaj – firma zajmująca się profesjonalnym tworzeniem stron www, na samym początku zawsze robi projekt. Web design to nie tylko znajomość programów graficznych, lecz również znajomość użyteczności strony. Najważniejsze to budowanie odczuć internauty, który porusza się po naszej stronie.

Wyżej wymienione elementy są podstawowe, przy tworzeniu skutecznej strony www. Pamiętajmy, że zleceniodawca zawsze chce mieć wymierne korzyści z posiadania strony, to jest jego inwestycja. Zobacz również nasz poprzedni artykuł Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

Dodaj komentarz