Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Ile żyją wszy na pościeli?

Ile żyją wszy na pościeli?

Co to jest wsza?

To podrząd owadów wtórnie bezskrzydłych, zaliczamy do podgromady owadów uskrzydlonych, obejmujący gatunki pasożytujące na ssakach w tym na ludziach. Wywołuje u nich chorobę pasożytniczą zwana wszawicą.

Czym jest wszawica?

Wszawica należy do chorób pasożytniczych którą wywołują wszy głowowe – niewielkie owady. Mają rozmiar tylko kilku milimetrów. Nie mają skrzydeł przez co nie latają, za to posiadają sprawne odnóża zaopatrzone w pazurki czepne. Dzięki nim bardzo sprawnie i szybko poruszają się wzdłuż włosa czy jakiejś tkaniny. Cechują je kłująco-ssące narządy gębowe które pomagają im w nakłuwaniu skóry i wysysaniu jego krwią która się żywią.

Człowiekowi zagrażają tylko 3 gatunki wszy:

-wszy głowowe(żyją na owłosionej skórze głowy)

-wszy łonowe(żyją w obrębie owłosienia łonowego, mogą tez się pojawić we włoskach rosnących na udach, brzuchu a także brwiach czy rzęsach)

-wszy odzieżowe(rozmnażają się i żyją w pościeli lub w odzieży)

Objawy wszawicy

Wszy na skórze ludzkiej powodują ukąszenia i zwykle niewielkie guzki. W miejscach ugryzienia osoba poczuje swędzenie. W wyniku drapania powstają różne nacięcia, nadżerki pokryte stupami, często dochodzi do wtórnego nadkażenia chorobowo zmienionej skóry.

Wszy głowowe

Wesz głowowa jest długa na 2-3 mm, ma kolor brunatnobiały lub szary. Kolor wszy zmienia się w zależności od koloru włosów dziecka. Na naszej głowie jest w stanie przeżyć nawet do miesiąca, lecz poza głową to tylko 1-2 dni.

Jaja samicy (gnidy) przylegają mocno do włosów dzięki substancji klejącej. W przeciągu od 6 do 10 dni rodzi się larwa, która zmienia się w dorosłego pasożyta w następne 10 dni.

Gdzie wszy bytują na głowie człowieka?

Wszy głowowe bytują najczęściej w okolicy skroniowej i potylicznej. W tych obszarach zmiany są najbardziej dramatyczne. W wyniku drapania tworzy się powierzchnia sącząca, pokryta stupami, z tendencją do zmian skórnych.

Skąd się biorą wszy na pościeli.

Wszy bytują na głowie człowieka, jednak wszy głowowe mogą pojawić się również na pościeli ekskluzywnej lub ubraniu osoby z wszawicą. To normalna – pasożyty te przechodzą ze skóry na poduszkę np. podczas snu.

Ile żyją wszy na pościeli?

Wszy mogą przeżyć w pościeli jak i na innych przedmiotach nawet do 48 godzin. W ramach leczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który usuwa żywe wszy , ułatwia usuwanie kolców z włosów oraz pranie odzieży i pościeli z którą dziecko miało styczność na 2-3 dni przed odkryciem i niego wszawicy.

Jak pozbyć się wszy z pościeli?

Wszy nie przeżyją wysokich temperatur. Najlepiej wyprać poszewki w najwyższej możliwej temperaturze. Trzeba wybrać program o temperaturze wody co najmniej 60 stopni. Białe bawełniane prześcieradło można prać w temperaturze do 90 stopni. Prześcieradła i ubrania prane są w 40 stopniach. Żeby się ich skutecznie pozbyć, po wysuszeniu należy je wyprasować- żelazko o średniej temperaturze zabije wszystkie wszy i gnidy.

Ile żyją wszy na pościeli?

Jak długo wszy żyją na materacu?

Wszy nie mogą żyć długo po tym jak odpadną od żywiciela. W materacu wytrzymują tylko dwa dni lub krócej. Można założyć, że wszy mogą przetrwać tylko jeden lub dwa dni, zwłaszcza jeśli nie maja już źródła pożywienia

W porównaniu do innych pospolitych owadów łóżkowych, takich jak pluskwy, wszy nie chowają się w ciągu dnia, dlatego można je zobaczyć, jak pełzną po materacu w poszukiwaniu żywiciela. Choć brzmi to wrażliwie, po położeniu się na takim materacu można zarazić się wszami. Mimo że to nie jest powszechny sposób na zarażenie się wszami to dla bezpieczeństwa należy zawsze zdezynfekować materac i prześcieradła przed ich użyciem

Dezynfekcja domu po wszach.

Po nałożeniu odpowiedniego preparatu i wyczesaniu włosów dziecka specjalnym grzebieniem należy zadbać o dom aby usunąć wszy, które rozprzestrzeniły się z głowy dziecka na inne przedmioty.

Należy również zastosować produkty odstraszające wszy. Oto co powinniśmy zrobić;

-wyprać ubrania, ręczniki i pościel, z którymi dziecko miało styczność w ostatnich kilku dni,

-odkurzyć mieszkanie, zwłaszcza w miejscach gdzie dziecko mogło położyć głowę,

-codziennie sprawdzaj głowę dziecka,

-powtórz aplikacje preparatu na wszy po 8-10 dniach i ponownie przeprowadź odwszawienie mieszkania.

Zobacz również nas poprzedni artykuł Pościel młodzieżowa – jak dokonać najlepszego wyboru?

1 komentarz do “Ile żyją wszy na pościeli?”

  1. Pingback: Rodzaje męskich spodni

Dodaj komentarz