Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Opony zimowe – dlaczego warto na nie postawić?

Opony zimowe – dlaczego warto na nie postawić?

 • przez
LINGLONG GREEN-MAX WINTER HP 15570 R13 75 T

Sezon zimowy to czas, w którym wiele osób korzysta z samochodu. Przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego często wymaga podróżowania po drogach pokrytych śniegiem i lodem. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby na swoim aucie posiadać odpowiednie opony zimowe. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego warto zainwestować w tego typu opony.

Czym są opony zimowe?

Opony zimowe to rodzaj opon przeznaczonych do użytku w sezonie zimowym. Są one wykonane z gęstszego i bardziej elastycznego materiału niż opony letnie. Dzięki temu lepiej przylegają do nawierzchni pokrytej śniegiem i lodem, co zwiększa przyczepność pojazdu i zmniejsza ryzyko poślizgu.

LINGLONG GREEN-MAX WINTER HP 15570 R13 75 T

Jakie są korzyści wynikające z użytkowania opon zimowych?

 1. Bezpieczeństwo na drodze – opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność i kontrolę nad pojazdem podczas jazdy po zimowych drogach. Oznacza to mniejsze ryzyko poślizgu i kolizji.

 2. Lepsza kontrola nad pojazdem – dzięki lepszej przyczepności opon zimowych, kierowcy mają lepszą kontrolę nad pojazdem, nawet na śliskiej nawierzchni.

 3. Dłuższa żywotność – choć opony zimowe są droższe niż letnie, ich dłuższa żywotność i lepsze osiągi na zimowych drogach sprawiają, że inwestycja w nie się opłaca.

 4. Oszczędność paliwa – dzięki lepszej przyczepności, pojazd potrzebuje mniej paliwa na przejechanie takiej samej drogi, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji.

 5. Obowiązek prawny – w wielu krajach stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe w sezonie zimowym. Nie stosowanie takich opon może skutkować mandatami oraz brakiem ubezpieczenia w przypadku kolizji.

Jakie opony zimowe wybrać?

Wybór odpowiednich opon zimowych może być trudny, ponieważ na rynku jest wiele różnych modeli. Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze opon zimowych, to:

 1. Rozmiar – opony zimowe powinny mieć odpowiedni rozmiar, który odpowiada rozmiarowi felg samochodowych.

 2. Kierunek bieżnika – opony zimowe posiadają specjalny kierunek bieżnika, który wpływa na ich właściwości jezdne. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, w jaką stronę bieżnik skierowany jest na oponie, aby dobrze przylegał do nawierzchni i poprawiał przyczepność.

  1. Wzór bieżnika – istnieją różne wzory bieżnika, które są odpowiednie dla różnych warunków drogowych. Na przykład, opony z bieżnikiem wzorowanym są najlepsze do jazdy po głębokim śniegu, natomiast opony z bieżnikiem lamelowym lepiej sprawdzą się na mokrej i oblodzonej nawierzchni.

  2. Marka i jakość – warto wybierać renomowane marki i jakościowe opony, które są zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w trudnych warunkach zimowych.

  3. Certyfikaty i oznaczenia – warto zwrócić uwagę na certyfikaty i oznaczenia, które są potwierdzeniem, że opony spełniają określone normy jakościowe i bezpieczeństwa.

Gdzie kupić opony zimowe?

Opony zimowe można kupić w sklepach motoryzacyjnych, w internecie oraz w specjalistycznych serwisach samochodowych. Warto skonsultować się z fachowcami, którzy pomogą dobrać odpowiednie opony do konkretnego samochodu oraz warunków, w jakich będzie użytkowany.

KENDA K701 100/80-10 TL 53 P

Cena opon zimowych

Cena opon zimowych jest zależna od wielu czynników, takich jak marka, rozmiar, jakość czy wzór bieżnika. Opony zimowe są zazwyczaj droższe od opon letnich, ale ich lepsze właściwości jezdne i dłuższa żywotność rekompensują ten wydatek. 

Zobacz również opone LINGLONG GREEN-MAX WINTER HP 155/70 R13 75 T

Podsumowanie

Opony zimowe to inwestycja, która może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze w sezonie zimowym. Lepsza przyczepność i kontrola nad pojazdem, dłuższa żywotność oraz oszczędność paliwa to tylko niektóre z korzyści wynikających z użytkowania opon zimowych. Warto wybrać renomowaną markę i jakościowe opony zimowe, które będą zaprojektowane z myślą o użytkowaniu w trudnych warunkach zimowych.

Zobacz również nasz poprzedni artykuł Jak zabezpieczyć drewno na zimę?

Dodaj komentarz