Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Obrzęk limfatyczny – mechanizm powstawania i metody leczenia

Obrzęk limfatyczny – mechanizm powstawania i metody leczenia

Obrzęk limfatyczny to obrzęk części ludzkiego ciała spowodowany nieprawidłowym gromadzeniem się płynu, białek i odpadów komórkowych w tkankach pod skórą. Jest stanem, w którym płyn limfatyczny gromadzi się w tkance lub w jamach ciała. Obrzęk limfatyczny zwykle występuje z powodu pewnego rodzaju blokady, która utrudnia normalny przepływ płynów limfatycznych. Obrzęki limfatyczne można podzielić na dwa sposoby, pierwotny i wtórny obrzęk limfatyczny.

obrzęk limfatyczny

Jak powstaje obrzęk limfatyczny?

Najczęstsze przyczyny powstawania obrzęku są wtedy, gdy występuje problem układu limfatycznego spowodowany jednym z poniższych czynników:

-Nieprawidłowy rozwój naczyń limfatycznych

-Uszkodzenie naczyń limfatycznych w wyniku urazu, zabiegu chirurgicznego lub zakażenia

-Powstał w wyniku wad wrodzonych

Mit 1:Jest to stan nieuleczalny. Chociaż można sobie z tym poradzić, obrzęk limfatyczny jest stanem trwającym całe życie, który nie zniknie z czasem. W rzeczywistości, ponieważ jest to przewlekły stan postępujący, nawet łagodne przypadki mogą ostatecznie eskalować i mieć poważne konsekwencje, jeśli nie są odpowiednio leczone.

Mit 2:Rozwinie się tylko w ciągu pierwszych pięciu lat po operacji i napromieniowaniu. Chociaż chcielibyśmy, aby to była prawda, ludzie mogą rozwinąć obrzęk limfatyczny na dowolnym etapie życia. Słyszałem o osobie, która przeżyła raka, u której 30 lat po leczeniu rozwinął się obrzęk limfatyczny po sięgnięciu po wyciągnięcie drzwi garażowych. Może to być rzadkie, ale może się zdarzyć.

Leczenie obrzęku limfatycznego

Jako zaburzenie, które dotyka ponad 3 miliony Amerykanów, obrzęk limfatyczny może być wyniszczającą i zmieniającą życie chorobą. Zrozumienie, jak zlikwidować obrzęk limfatyczny, jest kluczem do radzenia sobie z tym problemem, ponieważ obecnie nie ma lekarstwa. Istnieją jednak sposoby kontrolowania objawów i powrotu do normalnego życia.

Złotym standardem w leczeniu obrzęku jest kompletna terapia obkurczająca, która składa się z dwóch etapów: fazy klinicznej, w której terapeuta obrzęku limfatycznego wykonuje manualny drenaż limfatyczny i bandażowanie aby wspomóc pracę mięśni, oraz fazy samoopieki, w której pacjent lub opiekun wykonuje codzienny masaż i bandażowanie. Leczenie kliniczne może trwać tylko 4-6 tygodni, ale leczenie obrzęku limfatycznego jest procesem ciągłym.

Użycie manualnego drenażu limfatycznego – w którym dzięki różnym metodom rzeźniczym ułatwia się przepływ limfy przez uszkodzone lub niedrożne naczynia. Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie do zmniejszenia obrzęku i odpływu limfy . Sesja drenażu zawsze rozpoczyna się na szyi. W szyi występuje wysokie stężenie węzłów chłonnych, a największe naczynia znajdują się w pobliżu w okolicy klatki piersiowej. Dlatego zawsze zaczynamy od leczenia szyi i ramion – aby stymulować węzły chłonne oraz prawe i lewe naczynia limfatyczne.

Jak chronić się przed obrzękiem limfatycznym?

Aby uniknąć groźnych powikłań w rozwoju obrzęku limfatycznego, wielu terapeutów zaleca pacjentom, aby założyli rękę na rękaw kompresyjny podczas podróży samolotem dłuższych niż cztery godziny. Ale nowsze odkrycia wskazują, że ciśnienie w kabinie na dużych wysokościach może nie mieć wpływu na obrzęk. Ponadto osoby, które przeżyły, mogą chcieć nosić rękaw podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów za pomocą tego ramienia.

Układ limfatyczny

układ limfatyczny - obrzęk limfatyczny

Układ limfatyczny jest jednym z najważniejszych układów w naszym organizmie. Prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego ma kluczowe znaczenie dla zdolności naszego organizmu do detoksykacji, odżywiania i regeneracji tkanek, odfiltrowywania odpadów metabolicznych i materiału nieorganicznego oraz utrzymania zdrowego układu odpornościowego.

Rodzaje obrzęku limfatycznego

Obrzęk limfatyczny pierwotny. Występuje najczęściej u kobiet i może być również określana jako choroba genetyczna, która może stać się poważna, jeśli nie będzie leczona dobrze i na czas. Chociaż nie ma lekarstwa na obrzęk limfatyczny również w fazie pierwotnej, nadal można go skutecznie leczyć, aby pacjent cieszył się normalnym stylem życia

Obrzęk limfatyczny wtórny. Jest stanem nabytym, zwykle w wyniku operacji usunięcia naczyń limfatycznych lub węzłów lub jako efekt uboczny leczenia raka. Może być również wywołany przez czasowe unieruchomienie, brak aktywności fizycznej wynikający z urazu lub długotrwałej choroby .

Obrzęki kończyn dolnych

obrzęk limfatyczny

Zakres obrzęku kończyn, bądź jednej kończyny może się różnić od bardzo poważnej do łagodniejszej postaci. We wszystkich przypadkach leczenie rozpocznie się bardziej zachowawczo i może stać się znacznie bardziej agresywne w odpowiedzi na nasilenie lub brak odpowiedzi na inne metody leczenia. Po zdiagnozowaniu obrzęku limfatycznego w jakiejkolwiek części ciała, jednym z najlepszych wyborów, jakich możesz dokonać, jest wizyta u licencjonowanego specjalisty od obrzęku limfatycznego, który może doradzić Ci najlepsze metody powrotu do bardziej normalnego stanu dolnego.

Pomoc w redukcji obrzęku limfatycznego

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się obrzęku limfatycznego, pierwszą rzeczą o której się dowiesz jest to, że nie ma lekarstwa. Jednak leczenie obrzęku jest możliwe. Zrozumienie tego stanu jest kluczem do nauczenia się, jak radzić sobie z bólem i obrzękiem spowodowanym obrzękiem limfatycznym. Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie samemu zajrzyj na stronę Obrzęk limfatyczny – objawy, przyczyny, leczenie – . Znajdziesz tam sposoby na leczenie dolegliwości takie jak: drenaż limfatyczny, terapia kompresyjna, leczenie uciskiem, terapia uciskowa, leczenie operacyjne, zabieg chirurgiczny lub leczenie użyciem bandaży elastycznych.

Inne pomocne artykuły

Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia – Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia (xlblog.pl)

1 komentarz do “Obrzęk limfatyczny – mechanizm powstawania i metody leczenia”

  1. Pingback: Ból kolana - przyczyny i sposób leczenia

Dodaj komentarz