Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia

Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia

Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia – Starzenie się jest ważną częścią życia. Największą wadą jest pogarszanie się Twojego stanu zdrowia, oznacza to, że twoje ciało, nie działa tak, jak wtedy, gdy byłeś młodszy. Bardzo częstym rodzajem bólu doświadczanego przez osoby, powyżej 45 roku życia jest przewlekły ból kolana. A facetów w kwiecie wieku często spotyka dna moczanowa dla której specyficzne jest wyjątkowo gwałtowne i bolesne zapalenie stawów.

Staw kolanowy, a ból kolana – jak dbać ?

Jak dobrze wiemy każda czynność do których potrzebne są nogi, wymaga użycia stawu kolanowego. Zbudowany jest on z kości udowej, piszczelowej oraz rzepki połączonej ze sobą więzadłami. Powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową i uzupełnione łąkotkami stawowymi.

ból kolana

Jaka jest przyczyna bólu kolana? Kolano posiada staw wyścielony błoną maziową, która produkuje płyn stawowy odpowiedzialny za nawilżenie chrząstek, ich odżywienie i odpowiedni poślizg powierzchni stawowych. A z biegiem lat chrząstka zaczyna się zużywać, płynu stawowego jest coraz mniej, a wiele osób zaczyna cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów. Dodatkowo zbyt długie klęczenie np. przy układaniu płytek, może spowodować bolące kolana lub zapalenie kaletki maziowej stawu.

Bóle kolan u młodych osób

Natomiast nikt nie powiedział, że osoby w młodym wieku, nie mają problemów z bólem kolan. Przyczyny bólu kolan u nastolatków to najczęściej zbyt duża intensywność wysiłku fizycznego, kolano skoczka lub kolano biegacza, często wykrywane u piłkarzy, bądź etap dojrzewania, w którym struktury kostne i mięśniowe oraz ścięgna ulegają szybkiemu wzrostowi. Nie wszystkie one rosną jednak w tym samym tempie, co może powodować pewne anomalie we wzajemnym oddziaływaniu.

ból kolana u młodych osób

Ból kolana – jak zapobiegać?

Jedną z metod, które można zastosować w celu złagodzenia nieprzyjemności, jest wzmocnienie niektórych mięśni wokół kolana. Jak mówią fizjoterapeuci mięsień czworogłowy jest szczególnie ważny, jeśli chodzi o stabilizację stawu kolanowego. Wykonując ćwiczenie takie jak jazda na rowerze, możesz mieć pewność, że budujesz mięśnie bez nadmiernego obciążania stawów kolanowych.

Złagodzenie bólu kolana

Kolejnym krokiem, który możesz zrobić, jest złagodzenia bólu lodem. Możesz użyć specjalnych okładów lub skorzystać z rzeczy jakie posiadasz w lodówce czy zamrażarce w domu. Pomoże złagodzić obrzęk. Wiadomo nie wyleczy to bólu kolana, ale jest dobrym sposobem na zmniejszenie bólu.

Istnieje też wiele wszelkiego rodzaju maści przeciwbólowych, przeciwzapalnych. Jakie są maści przeciwbólowe i przeciwzapalne? Najczęściej wykorzystywane są maści zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, tj. naproksen, ibuprofen czy diklofenak. Są to maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Wykorzystać można również maści rozgrzewające lub chłodzące, maści z kolagenem, glukozaminą, chondroityną oraz maści ziołowe. Pomogą ci one zmniejszyć ból kolan.

ból kolan

Leczenie bólu stawu kolanowego

Jednakże, jeśli ból kolana nie zmniejsza się, a pozostaje silny i ostry lub zauważacie, że staw ten jest opuchnięty, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem lub ortopedą. Pojawienie się takich dolegliwości jest podstawą do przeprowadzenia dalszych badań, takich jak zdjęcia rentgenowskie, badania USG lub tomografii komputerowej pomogą. Wszelkie urazy mechaniczne, jak zwichniecie czy skręcenie stawu kolanowego wymagają natychmiastowego badania na oddziale ratunkowym szpitala. Zobacz także nasz poprzedni artykuł Obrzęk limfatyczny – mechanizm powstawania i metody leczenia.

1 komentarz do “Ból kolana – przyczyny i sposób leczenia”

  1. Pingback: Obrzęk limfatyczny - mechanizm powstawania i metody leczenia

Dodaj komentarz