Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Gemmologia – czym tak naprawdę jest ?

Gemmologia – czym tak naprawdę jest ?

Czym zajmuje się laboratorium gemmologiczne?

 

Gemmologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, choć początki związanej z nią wiedzy sięgają zamierzchłych czasów. Zajmuje się badaniem właściwości kamieni szlachetnych i ozdobnych, przede wszystkim wykorzystywanych w jubilerstwie. Laboratorium gemmologiczne ocenia zarówno właściwości fizyczne (w tym optyczne), jak i chemiczne badanych okazów. Warto przyjrzeć się nieco dokładniej temu, czym zajmuje się nauka o kamieniach jubilerskich.

 

Gemmologia – najważniejsze zadania

 

Najbardziej podstawowym, praktycznym zadaniem gemmologii jest ocena właściwości fizycznych wykorzystywanych w jubilerstwie kamieni szlachetnych i ozdobnych, takich jak ich struktura, parametry optyczne, obecność ewentualnych inkluzji, twardość, czy łupliwość, a także ich właściwości chemicznych. W szerszym kontekście gemmologia zajmuje się również klasyfikacją kamieni pod względem wymienionych (a także wielu innych) cech. Jest to więc nauka, której zadaniem jest nie tylko ocena okazów, ale zdobywanie praktycznej wiedzy na temat minerałów i substancji pochodzenia organicznego wykorzystywanych w jubilerstwie.

 

Laboratorium gemmologiczne – jakiego rodzaju prace są w nim wykonywane?

 

Laboratorium gemmologiczne pełnić więc będzie rolę zarówno badawczą, związaną z rozwojem gemmologii jako takiej (tak funkcjonują przede wszystkim laboratoria gemmologiczne w ośrodkach naukowych), oraz komercyjną – nakierowaną przede wszystkim na realizację potrzeb rynku jubilerskiego. Niezależnie od tego w laboratoriach przeprowadzane są określone testy i badania, których celem jest opis właściwości badanych okazów.

 

Szczegółowe zadania laboratorium gemmologicznego

 

Laboratorium gemmologiczne zajmuje się między innymi rozróżnianiem kamieni naturalnych i otrzymywanych syntetycznie, które w dzisiejszych czasach są praktycznie nieodróżnialne od oryginałów przy pomocy prostych metod. Jego zadaniem jest również oznaczanie parametrów optycznych badanych kamieni, jak współczynnik załamania światła, paleochromizmu, luminescencji i wielu innych. Ważną funkcją laboratoriów jest również precyzyjna ocena jakości wykonanych prac szlifierskich, związana z dokładnymi badaniami przy pomocy proporcjoskopu. Jedną z funkcji laboratoriów jest również ocena obecnych w kamieniach inkluzji, która między innymi umożliwia oszacowanie ich wieku i pochodzenia.

 

Sprawdź podobne artykuły Skup diamentów – 4 rzeczy które wpływają na ich cenę

1 komentarz do “Gemmologia – czym tak naprawdę jest ?”

  1. Pingback: Jak powinno ubierać się na wyjście w góry? - Jak sprzedawać w Internecie

Dodaj komentarz