Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Podatkowy raj – założenie spółki w Kostaryce

Podatkowy raj – założenie spółki w Kostaryce

Podatkowy raj – założenie spółki w Kostaryce

Na światowej mapie rajów podatkowych dalej istnieje kilka miejsc, które wciąż czekają na odkrycie przez osoby ze świata biznesu. Do takiej listy z pewnością zaliczyć można Kostarykę. Jeżeli zdecydują się Państwo na założenie spółki w tym Państwie to nie tylko zyskacie pełną anonimowość biznesową ale także ogromną dyskrecję. Kolejną zachęta do założenia biznesu w Kostaryce jest bardzo atrakcyjne oprocentowanie oraz bardzo prosty sposób rejestracji działalności. Dodatkowo Kostaryka jak do tej pory nie znalazła się na czarnej liście rajów podatkowych.
spółka w Kostaryce

spółka w Kostaryce

Jednym z podstawowych plusów założenia spółki w Kostaryce są korzyści podatkowe. Wynika z nich, że dochód uzyskany poza terytorium tego właśnie kraju wcale nie podlega opodatkowaniu. Jest to ściśle powiązane z zasadą terytorialności, która to jasno stwierdza, że opodatkowany może być wyłącznie dochód uzyskany na terytorium danego kraju. Co również ciekawe, jeżeli spółka zarejestrowana w Kostaryce nie będzie uzyskiwała żadnych zysków na terytorium tego kraju to jest to równoznaczne z brakiem obowiązku prowadzenia jakiejkolwiek księgowości.

Obecnie najpopularniejszym rodzajem spółki jaki zakładany jest w tym Państwie to Sociedad Anonima. W skrócie  S.A. Stanowi ona tamtejszy odpowiednik amerykańskiego Limited Liability Corporation. Aby założyć taki rodzaj działalności trzeba jednak spełnić pewne wymagania. Trzeba więc powołać zarząd, którego to członkowie powinni przebywać na terytorium Kostaryki w momencie rejestracji działalności. Mają oni pełnić funkcje prezesa, sekretarza i skarbnika. Dodatkowym warunkiem jest sporządzenie statusu spółki w formie aktu notarialnego. Jednym z końcowych warunków jest to aby spółka posiadała przynajmniej dwóch akcjonariuszy.

Trzeba też mieć na uwadze, że rejestracja spółki w Kostaryce obłożona jest opłatą skarbową której to wysokość zależy od kapitału zakładowego. Sam proces rejestracji trwa zazwyczaj od miesiąca do dwóch.
Istotne jest też spojrzenie na rynek wewnętrzny Kostaryki. Jest on bardzo istotny gdy inwestor zamierza z niego skorzystać. Kostaryka jest bowiem członkiem Wspólnego Rynku Ameryki Środkowej co znacznie ułatwia wymianę towarów z innym członkami. W ich skład wchodzą na przykład Salwador, Gwatemala czy Nicaragua. Oprócz tego jako członek SICA Kostaryka cały czas utrzymuje stosunki z Unią Europejską oparte również na współpracy gospodarczej.

Dodaj komentarz