Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Zalety i wady stron internetowych typu RWD

Zalety i wady stron internetowych typu RWD

Zalety i wady stron internetowych typu RWD

W internecie istnieje bardzo wiele standardów związanych z tworzeniem i projektowaniem stron internetowych. Jeżeli hasło responsywny design nic wam nie mówi tak samo jak skrót RWD to ten artykuł jest skierowany właśnie dla was. W tej publikacji postaramy się wam nakreślić co oznaczają wspomniane pojęcia oraz omówimy zalety i wady stron internetowych typu RWD.

RWD

RWD

Funkcjonujemy obecnie w czasach gdy ludzie praktycznie nie rozstają się swoimi urządzeniami mobilnymi takimi jak smartfon czy też tablet. Trzeba zatem postarać się aby każda strona czy też sklep internetowy opublikowany w internecie prawidłowo wyświetlał się właśnie na tego typu urządzeniach. Tutaj właśnie wkracza do gry standard RWD.

Sam skrót RWD tłumaczymy jako Responsive web desing i jest to standard umożliwiający dostosowanie rozdzielczości wyświetlanej strony do urządzeń mobilnych. Strony wykorzystujące standard RWD mają charakter uniwersalny co oznacza, że będą wyglądać równie dobrze na dużych ekranach komputerów jak i małych wyświetlaczach tabletów i smartfonów.

Skoro wiemy już czym jest wspomniany standard to przyjrzyjmy się bliżej jego zaletom jak i wadom.

Do zalet na pewno trzeba zaliczyć bardzo dobrą widoczność na małych wyświetlaczach. Ponadto strony wykorzystujące technologię RWD mogą liczyć na dużo lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Wszystko dzięki swojej lepszej czytelności.

Dodatkową zaletą stron RWD jest ich niższy koszt utrzymania. Płacimy bowiem tylko za jedną wersję strony niż podczas utrzymywania na serwerach aż kilku dopasowanych do każdego rodzaju urządzeń.

Na sam koniec wśród zalet należy nadmienić, że każda wersja strony posiadać będzie ten sam adres URL.

Co natomiast z wadami tego rodzaju stron? Na pewno będzie to dużo wyższy koszt ich wdrożenia. Ponieważ już na etapie projektowania należy uwzględnić czy zamierzamy postawić na standard RWD.

Inną wadą jest też konieczność przeprowadzenia stosownych testów. Trzeba będzie sprawdzić jak strona prezentuje się i funkcjonuje na różnego rodzaju urządzeniach. Prowadzi to do dłuższego czasu wykonania takowej strony jak i podnosi jej koszt.

Do wad trzeba też zaliczyć brak możliwości wyboru każdej grafiki. Strony typu RWD stawiają na pierwszym miejscu komfort użytkowania dlatego też nie każda grafika będzie odpowiednia co nieco zawęża potencjał projektowania wyglądu strony.

Dodaj komentarz