Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Czy własne zaplecze SEO jest potrzebne?

Czy własne zaplecze SEO jest potrzebne?

Czy własne zaplecze SEO jest potrzebne?

W obecnych czasach skuteczne pozycjonowanie nie może opierać się już wyłącznie na wysokiej jakości contencie. Niezbędne jest odpowiednie linkowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne. Dlatego też niezbędne jest stworzenie własnego lub wykorzystanie już istniejącego zaplecza SEO. Postaramy się wam więc dzisiaj podpowiedzieć czy własne zaplecze SEO jest potrzebne?

zaplecze seo

zaplecze seo

Porównamy zatem plusy i minusy posiadania własnego zaplecza jak i korzystania z zaplecza firmy która pozycjonuje naszą stronę. Skupmy się najpierw na gotowym zapleczu firmy pozycjonującej.

Jedną z bezsprzecznych zalet takiego rozwiązania jest brak konieczności ponoszenia pełnych kosztów zarówno uruchomienia jak i utrzymania takiego zaplecza oraz pozycjonowania stron na nim się znajdujących. Dodatkowo w przypadku wykorzystania zaplecza firmy pozycjonerskiej nie musimy się martwić znalezieniem dodatkowych rąk do pracy które miały by zając się pozycjonowaniem w naszej firmie. Dzięki takiemu podejściu opieramy nasze działania w całości na firmie zewnętrznej i jedyne co nas tak naprawdę interesuje to otrzymywane rezultaty jej pracy.

Sytuacja jednak nieco komplikuje się gdy nie chcemy korzystać z usług danej firmy pozycjonerskiej lub też znaleźliśmy lepszą ofertę u konkurencji. Najprawdopodobniej zaraz po zakończeniu współpracy linki do naszej strony znajdujące się na stronach zapleczowych od razu znikną a to może się niemal natychmiast przełożyć na spadek pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania. Musimy więc w tego rodzaju sytuacji być przygotowani na wahania wyników wyszukiwania.

Receptą na tego rodzaju bolączki jest własne zaplecze. Mamy wtedy pełną kontrolę na zapleczem i nie jesteśmy uzależnieni od żadnej zewnętrznej firmy. Tutaj nawet w przypadku zmiany firmy pozycjonerskiej nie stracimy uzyskanych już pozycji ponieważ w pełni kontrolujemy zaplecze. Wybór takiej opcji wydaje się więc być bardzo dobry. Jednak jak wszystko ma on też swoje minusy. Chodzi tutaj głównie o koszty.

 

Na początek należy wykupić domeny. Koszt jednostkowy nie jest zbyt duży jednak jeżeli przyjmiemy, że potrzebujemy ich co najmniej kilkanaście to tworzy to już dość dużą kwotę do opłacenia. Dodatkowo niezbędne będzie też wykupienie hostingu na którym postawimy strony zapleczowe. Każda strona wymaga osobnego adresu IP dlatego też najprawdopodobniej będziemy musieli dokupić specjalny pakiet dodatkowej puli adresów IP.

Na sam koniec zostaje nam koszt prowadzenia owych stron zapleczowych i pisania artykułów na nie.

Dodaj komentarz