Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Problemy w biznesie

Problemy w biznesie

Problemy w biznesie

Posiadanie własnej firmy stało się celem wielu młodych ludzi. Jednak jak pokazują statystyki bardzo duża liczba osób która założyła swoją firmę zamyka ją po upływie dwóch lat. Jakie zatem problemy w biznesie sprawiają, że nie każdemu udaje się odnieść sukces. Jak wyglądają najpoważniejsze problemy polskich przedsiębiorców?

Problemy w biznesie

Problemy w biznesie

Jak się okazuje największą barierą w rozwoju małych firm są podatki, niestabilność polityczna oraz trudność w dostępie do wykwalifikowanych pracowników i słaba dostępność do źródeł finansowania.

W odróżnieniu od innych krajów Unii Europejskiej nasz sektor małych i średnich firm jest najmniejszy. Na małe i średnie przedsiębiorstwa w naszym kraju przypada jedna piąta przychodów mniej niż dla sektora firm dużych. W innych krajach EU proporcje te są zupełnie odwrotne. Tam sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest znacząco większy.

Coraz częstszym problemem staje się też znalezienie dobrych pracowników. Rynek pracy stał się obecnie bardzo korzystny dla pracowników i to pracodawcy muszą się dostosować. Wyszkolenie pracownika to nie tylko duże koszty finansowe ale również czas. Z tego też względu zatrzymanie u siebie pracownika jest dla firm tak bardzo istotne. Coraz powszechniejsze stają się więc metody polegające na podkupowaniu pracowników przez firmy.

W sektorze małych i średnich firm przeważają te z branży przemysłowej jak i handlowej. Najwięcej zaliczyć można do działu handlu hurtowego, detalicznego jak i przemysłu spożywczego.

Co również nie bez znaczenia, małe i średnie firmy rozwijają się zazwyczaj w tempie zbliżonym do gospodarki. Z tego też względu są bardzo wrażliwe na różne wahania na rynku takie jak zmiany w popycie czy globalne kryzysy finansowe.

 

Jednak tym co naprawdę hamuje rozwój małych i średnich firm są niezwykle wysokie obciążenia podatkowe oraz biurokracja związana z prowadzeniem firmy. Wszystkie pozostałe problemy w biznesie są ważne ale nie mają aż tak wielkiego przełożenia.  Również utrudniony dostęp do źródeł finansowania które mogły pomóc z rozwojem firmy ma przełożenie na problemy małych i średnich firm. Sami przedsiębiorcy wskazują ten właśnie czynnik jako kolejną barierę rozwoju.

Dodaj komentarz