Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Czy lokata kapitału w wino i whisky ma sens?

Czy lokata kapitału w wino i whisky ma sens?

Jak pokazują statystyki z roku na rok inwestycje kapitałowe w alkohol cieszą się coraz to większą popularnością. Tym co szczególnie przyciąga inwestorów do tego typu inwestycji jest stabilny kurs i bardzo małe wahania w porównaniu z alternatywnymi inwestycjami. Jednak jak w przypadku każdej inwestycji również w odniesieniu do alkoholi należy znać kilka zasad, aby dobrze na całym przedsięwzięciu wyjść. Przyjrzymy się zatem czy lokata kapitału w alkohole ma sens.
lokata kapitału

lokata kapitału

Inwestycje w alkohole takie jak whisky i wino to alternatywa dla tych którzy nie dysponują, aż tak zasobnym portfelem, aby zdecydować się na inwestycje w dzieła sztuki czy też popularne ostatnio klasyczne samochody.
Inwestycja w dobre wino czy też whisky nie może być jednak głównym pomysłem na lokowanie naszych inwestycji, ale ma niejako dywersyfikować nasz portfel. Dlatego w tego rodzaju produkty najlepiej inwestować wyłącznie wykorzystując do tego celu część naszych wolnych środków.

W naszym kraju możliwość zainwestowania w wino czy też whisky po raz pierwszy pojawiła się blisko 8 lat temu bo w 2009 roku. Wybierając alkohol w który zainwestujemy należy mieć na uwadze, że na stopę jego zwrotu będzie miał wpływ rzadkość występowania danego produktu. Z tego też względu na przykład w wypadku win warto zastanowić się nad zakupem butelki z winnic z regionu Bordeaux-Medoc lub też Saint-Emilion.

Natomiast jeżeli mówimy o whisky to tutaj należy szczególną uwagę zwracać na produkty wytworzone na rynku irlandzkim i szkockim. W celach inwestycyjnych najczęściej wykorzystywane są single malty które to stanowią niecałe 5% światowego rynku whisky.

Decydując się na inwestycje w wino czy też whisky należy mieć na uwadze, że jest to inwestycja długoterminowa, której to minimalny czas wynosi przynajmniej trzy lata. Natomiast im dłuższa perspektywa czasowa tym lepsze prognozy zysku. W celu inwestycji w alkohole należy być przygotowanym na wydatki rzędu od 10 do nawet 25 tysięcy złotych. Tyle właśnie kosztują prestiżowe wina czy też butelki z najlepszym whisky.

Jak pokazują dotychczasowe statystyki średnia stopa zwrotu dla pięcioletnich inwestycji w alkohol na przestrzeni ostatnich lat wynosi około 84 procent.

Dodaj komentarz