Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Krótka historia opakowań tekturowych

Krótka historia opakowań tekturowych

Krótka historia opakowań tekturowych

Opakowania tekturowe są obecnie niezwykle popularne. Wszystko ze względu na swoje właściwości oraz fakt, że są stosunkowo tanim sposobem na zabezpieczenie przesyłek i towarów. Nie wszyscy wiedzą jednak jak rozpoczęła się historia opakowań wykonanych z tektury. W tym artykule postaramy się zatem prześledzić jak prezentuje się krótka historia opakowań tekturowych.

krótka historia opakowań tekturowych

krótka historia opakowań tekturowych

Zacznijmy od tego, że sam papier został wynaleziony bardzo dawno temu w Chinach. Jego powstanie datuje się na około 107 rok naszej ery. W następnych latach wynalazek ten rozpowszechnił się na terytorium Azji aby później dotrzeć do Europy. Dopiero w XII wieku na naszym kontynencie została uruchomiona  pierwsza papiernia. Nasz kraj stał się posiadaczem takowej dopiero trzysta lat później. Pierwsza papiernia została bowiem zbudowana w Prądniku Czerwonym w 1491 roku.

Skoro historię samego papieru mamy za sobą to musimy tutaj powiedzieć, że za prekursora tektury uważa się kryzę. Mowa tutaj o pewnego rodzaju kołnierzu który umieszcza się pod szyją i wykonuje z marszczonego papieru. Wykorzystanie kryzy to początek XVI wieku i to na ten okres datujemy umownie powstanie tektury.

Na kolejne rewolucje w tym względzie przyszło nam czekać kilka wieków. Tektura i jej produkcja nabrały szerszego wymiaru dopiero w połowie XIX wieku kiedy to w Anglii opatentowano maszynę służącą do produkowania pofalowanego papieru. Mimo, że na początku wynalazek ten służył głównie do celów modowych (usztywnianie kapeluszy ) to zapoczątkował on masowe produkowanie tektury.

Tektura jako opakowanie po raz pierwszy została użyta dopiero w  1871 roku, kiedy to Albert L. Jones opatentował ją jako sposób na zabezpieczenie wrażliwych na uszkodzenie przedmiotów.

Początek tektury dwuwarstwowej datujemy natomiast na rok 1874 kiedy to Olivier Long złożył patent na produkowanie opakowań opierających się na podklejeniu papieru karbowanego dodatkową warstwą papieru typu gładkiego.

Od tego czasu historia opakowań nabiera już rumieńców i opakowania tekturowe zaczynają być coraz to bardziej popularne w całej Europie.

Z ostatnich dziejów warto tu jeszcze przytoczyć powstanie Europejskiej Federacji Producentów Tektury w 1952, której celem jest katalogowanie konstrukcji opakowań oraz ułatwienie komunikacji na drodze producent – odbiorca.

Dodaj komentarz