Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jesień w ogrodzie – co warto posadzić?

Jesień w ogrodzie – co warto posadzić?

  • przez

Jesień to magiczny czas, kiedy natura rozkwita w najpiękniejszych barwach, a ogrody stają się pełnym uroku. Chociaż wiele roślin wybiera się na sen zimowy, istnieje wiele gatunków, które kwitną i rozwijają się w tym okresie. Dlatego jesień to doskonała pora roku, aby zadbać o swój ogród i cieszyć się jego pięknem także w chłodniejszych miesiącach jakie zapewnia nam jesień. Ale każdy z nas zadaje sobie pytanie- co warto posadzić w naszym ogrodzie jesienią?

Jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie jesienią?

Sadzenie roślin to bardzo przyjemne zajęcie, z którego nie musimy rezygnować gdy nadchodzi zimniejsza pora. Okres jesienny jest przygotowaniem naszego ogrodu do nadchodzącej po zimie wiośnie. Oczywiście jesienią możemy dalej cieszyć się z pełnego kolorów ogrodu, które mogą uzupełnić rośliny ozdobne takie jak chryzantemy, są to prawdziwe symbole jesiennego ogrodu. Występują one w różnych kolorach co pozwala na stworzenie różnorodnych kompozycji albo wrzosy, to również rośliny, które idealnie nadają się na uzupełnienie kolorów w ogrodzie jesienią. Wrzosy są także roślinami trwałymi, które zachowują swoje dekoracyjne walory przez wiele sezonów oraz są w stanie przetrwać bardzo niskie temperatury. We wrześniu lub na początku października zaleca się sadzić narcyzy,krokusy, przebiśniegi, szachownice, a do końca- listopada hiacynty, konwalie majowe, zawilce oraz czosnki ozdobne. Te kwiaty sadzone jesienią będą zdecydowanie pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie oraz wygląd ogrodu. Jakie kwiaty sadzić przed nadejściem zimy oraz nadejściem mrozów?

Idealnym miejscem do zakupu nowych sadzonek na jesień jest strona internetowa zgarden.pl, która oferuje szeroki wybór kwiatów, sadzonek, krzewów owocowych i wiele innych roślin.

Byliny i rośliny dwuletnie

Wrzesień powinien być doskonałym czasem na sadzenie wieloletnich roślin. Byliny to rośliny, które żyją przez wiele lat, oraz są to rośliny często kwitnące przez wiele sezonów. Wybierane często są do ozdobnych ogrodów ze względu na trwałość. Natomiast rośliny dwuletnie, są to kwiaty, które rozwijają się w ciągu tych dwóch lat, po czym kwitną i produkują nasiona. W pierwszym roku roślina rozwija liście i korzenie. Rośliny dwuletnie często uprawia się do zbioru jadalnych części, takich jak korzenie, liście lub owoce.

Dlaczego warto sadzić drzewa i krzewy owocowe jesienią?

Jesień to zdecydowanie najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych, gleba wtedy jest wyjątkowo wilgotna co pozwoli na prawidłowy rozwój korzeni drzew oraz krzewów owocowych. Drzewa owocowe potrzebują więcej czasu na to aby się przyjąć, a jesienią są mniej narażone na zaburzenia pogodowe i dzięki temu wiosną swoją energię przekładają na wzrost. Rośliny posadzone przy końcu roku, są zdecydowanie mniej narażone na suszę i upały. Sprzyja to ich lepszemu ukorzenianiu się. Krzewy owocowe i drzewa owocowe posadzone jesienią robią się zdecydowanie bardziej mrozoodporne. Młode rośliny przez to szybciej nabiorą cech charakterystycznych. Przede wszystkim chodzi tu o kształt liści, kwiatów oraz ich wysokość. W sklepie internetowym zgarden.pl znajdziesz szeroki wybór drzew owocowych oraz krzewów takich jak jabłoń, czereśnia, wiśnia.

Czereśnia zgarden.pl

Jakie cebulki i nasiona sadzić jesienią?

Jesień to idealna pora na sadzenie roślin cebulowych oraz idealnie sprawdzą się nasiona roślin jednorocznych takie jak gipsówka, niezapominajka, czarnuszka, komosa, nagietek lekarski, zwłaszcza jeśli zależy ci aby twój ogród rozkwitał różnymi kolorami już od wczesnej wiosny. Ale jakie nasiona i cebulki sadzić jesienią w ogrodzie oraz w jakim terminie? Chociaż jesień to zalecany czas, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu posadzonych cebulek przed mrozem i nadmierną utratą wilgoci. Najlepszym sposobem jest okładanie gleby dużą warstwą ściółki, lub obkładanie cebulek iglastymi gałązkami . Proces ten powinien być rozpoczęty już po pierwszych przymrozkach, najlepiej w listopadzie. Ważne jest również, aby nie rozpoczynać zabezpieczania zbyt wcześnie, ponieważ może to przyciągnąć gryzonie w poszukiwaniu pożywienia.

Jakie są gatunki zimozielone roślin?

Rośliny zimozielone jak nazwa ich wskazuje są roślinami, które zachowują swój kolor przez cały rok. Co prawda zrzucają one liście, ale robią to stopniowo i również, na bieżąco wypuszczają nowe listki. Dzięki temu są zielone cały rok, niezależnie od pogody. Do roślin zimozielonych zaliczane są: bukszpany, rododendrony, mahonie pospolite, kiścienie, cisy, bluszcze i drzewa iglaste takie jak świerki czy tuje. Rośliny zimozielone są niezastąpionym elementem ogrodu przez cały rok, są łatwe w pielęgnacji a ogród nawet zimą potrzebuje zielonego akcentu, który będzie im zawdzięczać.

Róże- kiedy powinniśmy je sadzić?

Sadzenie róż na jesień jest znakomitym pomysłem, ponieważ pozwala korzeniom roślin zacząć się zakorzeniać przed nadejściem zimy, co będzie sprzyjać zdrowemu wzrostowi i kwitnieniu w przyszłym sezonie. Jest parę kroków, które warto uwzględnić przy sadzeniu róż jesienią. Kwiat ten potrzebuje o dobrze przepuszczalnym i żniwnym oraz dobrze naświetlonym gruncie. Przed posadzeniem róży warto przygotować glebę zdejmując chwasty i stare korzenie, wzbogać najlepiej ziemię kompostem lub nawozem. Po posadzeniu obficie podlej roślinę. Pamiętaj aby ochronić różę od mrozu, możesz przykryć ją torfem, słomą lub specjalnymi okryciami na zimę.

Róża czerwona piano na pniu zgarden.pl

Zachęcamy do zobaczenia naszego poprzedniego artykułu Montaż SMT – zalety i zastosowanie

Dodaj komentarz