Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jakie tkaniny obiciowe do mebli wypoczynkowych wybrać?

Jakie tkaniny obiciowe do mebli wypoczynkowych wybrać?

Jakie tkaniny obiciowe do mebli wypoczynkowych wybrać?

Wybór sofy czy też innego mebla wypoczynkowego jak pufy jest już sam w sobie bardzo trudny i skomplikowany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jednak z tego, że istotny jest też nie tylko sam model mebla wypoczynkowego ale też to jaka tkanina zostanie użyta do jego obicia. Z tego też względu w tym artykule skupimy się na znalezieniu odpowiedzi na pytanie jakie tkaniny obiciowe do mebli wypoczynkowych wybrać.

Jakie tkaniny obiciowe do mebli wypoczynkowych wybrać

Jakie tkaniny obiciowe do mebli wypoczynkowych wybrać

Zacznijmy od tego iż tkaniny obiciowe mogą być wyprodukowane zarówno z włókien naturalnych takich jak chociażby bawełna czy jedwab oraz ze sztucznych do których zaliczamy nylon, poliester oraz akry.

Te pierwsze są dużo przyjemniejsze w dotyku i lepiej chłoną i oddają wilgoć ale sprawia to też, że pod względem wytrzymałości są one znacznie mniej trwałe niż ich sztuczne odpowiedniki. Z tego względu w ostatnim czasie można zaobserwować coraz to większą liczbę tkanin mieszanych, które łączą pozytywne cechy obu rodzajów tkanin ( meble z mieszanych tkanin można znaleźć chociażby tutaj  )

O samym wyglądzie jak i aspekcie wytrzymałościowym w dużym stopniu decyduje splot tkaniny. Wyróżniamy więc tkaniny o splocie plecionkowym, gdzie nitki wątku i osnowy są przecinane pod kątem prostym. Tego rodzaju splot jest odporny na rozdarcie ale stosunkowo łatwo się naciąga dlatego po dłuższym czasie może wyglądać nieciekawie.

Kolejny typ splotu to szenila, która jest przyjemna w dotyku i trudna do zabrudzenia ale łatwo się zaciąga.

Innym typem splotu jest mikrofaza, która to jest stosunkowo wytrzymała, miękka a do tego posiada właściwości antystatyczne.

Trzeba tutaj wspomnieć jeszcze o splocie typu flock który w dotyku przypomina zamsz i jest bardzo wytrzymały oraz o żakardzie – dekoracyjnym splocie o dużej wytrzymałości, której może się zaciągać.

Dodatkowo wybierając tkaninę obiciową należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak jej gramatura. Tutaj im większa tym tkanina będzie wytrzymalsza. Następnie na ścieralność tkaniny. Jest ona mierzona według skali martindale’a i określa ilość cykli jakie tkanina ma wytrzymać.

Przyglądając się dostępnym rodzajom tkanin dobrze zwrócić też uwagę na ich wytrzymałość na rozdarcie. Parametr ten będzie określony wartością podaną w niutonometrach i może mieścić się w zakresie od 250N do 600N.

Dodaj komentarz