Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jak wykorzystać paginację strony www do pozycjonowania?

Jak wykorzystać paginację strony www do pozycjonowania?

Jak wykorzystać paginację strony www do pozycjonowania?

Przeprowadzając audyt SEO wielu specjalistów pomija istotną kwestię jaką jest paginacja. Coraz częściej można co prawda spotkać strony internetowe, które poprawnie wykorzystują paginację ale nadal przeważają te które marnują potencjał. W tym artykule postaramy się wam zatem podpowiedzieć jak wykorzystać paginację strony www do pozycjonowania.

Jak wykorzystać paginację strony www do pozycjonowania?

Jak wykorzystać paginację strony www do pozycjonowania?

Zacznijmy od tego czym tak dokładnie jest paginacja. Otóż jest to nic innego jak stronicowanie czyli technika służąca podzieleniu zawartości danej strony na mniejsze części. Paginację najczęściej spotkać można na witrynach takich jak fora internetowe, sklepy www czy też blogi. Podzielenie treści na mniejsze fragmenty sprawia, że staje się ona dużo bardziej przyjazna do przyswojenia dla klienta a ponadto pozwala skrócić czas wczytywania się danej strony.

Jak zatem wykorzystać paginację w przypadku SEO. Otóż pozycjonowanie stron www może stać się dużo łatwiejsze, jeżeli popranie wdrożymy paginację na stronie. Pierwszą dobrą praktyką jest dzielenie zawartości na niezbyt małe części. Bardzo często można spotkać się z sytuacją gdy dana zawartość zostaje podzielona na wiele zbyt małych części. Nie jest to korzystne gdyż sprawia, że stosunek treści do kodu strony zostaje zaburzony. Dodatkowo takie rozwiązanie wymusza często przechodzenie przez klienta na kolejną stronę co również może być mocno uciążliwe. Zastanawiając się nad optymalnym podziałem trzeba zawsze mieć na pierwszym miejscu wygodę użytkownika.

Innym błędem jest umieszczenie opisu kategorii tylko na pierwszej stronie. Idealną praktyką będzie dodawanie opisów do kategorii aby zwiększyć stosunek kodu do treści a dodatkowo nasyć zawartość naszymi słowami kluczowymi. Trzeba jednak pamiętać iż opis nie powinien być powielony na wszystkich podstronach paginacji.

Inną dobrą praktyką będzie umieszczenie numeru strony paginacji w tytule. W przypadku gdy każda strona w paginacji ma ten sam tytuł to algorytmy wyszukiwarki same dodadzą numer strony do tagu title. Można się jednak o to zatroszczyć na etapie optymalizacji.

Dodatkowo pamiętaj aby w kanonicznych adresach URL używać zawsze bezwzględnych ścieżek dostępu. Zastosowanie ścieżek względnych nie daje bowiem jasno do zrozumienia algorytmom jaki URL tak naprawdę uznajemy za kanoniczny.

Na sam koniec pamiętaj aby dodać wygodny przycisk umożliwiający przejście do następnej podstrony paginacji.

Dodaj komentarz