Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jak wycenić brylanty? Czym są kamienie szlachetne

Jak wycenić brylanty? Czym są kamienie szlachetne

 • przez

Diamenty to kamienie szlachetne, które są wyjątkowe pod każdym względem. Od pokoleń brylanty zachwycają swoim niesamowitym blaskiem, a ich wygląd nie tylko zachwyca jubilerów, ale i ich właścicieli. Brylanty są nieodłącznym elementem biżuterii każdej kobiety, sama Marylin Monroe śpiewa, że diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. W dzisiejszych czasach diamenty spotkasz niemalże na każdym kroku, od pierścionków po diamentowe korony. Diamenty są w różnej postaci, wyróżnia się też te o barwach fantazyjnych takich jak: zielona, czerwona, fioletowa, niebieska, żółta oraz w odcieniach pomarańczowego. Brylanty są postrzegane jako wyznacznik luksusu, a ich uzyskanie często jest dla wielu nieosiągalne.

Na rynku coraz popularniejsze stają się również brylanty inwestycyjne. Coraz częściej spotykamy klientów, którzy są posiadaczami tak owego brylantu. Na czym polega wycena diamentów? Diamenty należą do wyjątkowych kamieni szlachetnych. Ich rozmiar, blask, jakość szlifu na każdego działają w inny sposób. Znawcy, mimo, że sami ulegają ich czarowi, przy wycenie brylantów posługują się kilkoma obiektywnymi kryteriami.

Brylant

Skup diamentów – wycena diamentów

Na czym polega skup i wycena brylantów? Na ich ocenę mają wpływ 4 czynniki, znane od angielskich odpowiedników 4C.

 • szlif (cut)
 • barwa (colour)
 • waga (carat)
 • czystość (clarity)

Szlif

Szlif jest po to, aby dodać diamentom niepowtarzalny blask. Dobry szlif potrafi wydobyć z diamentu to co najlepsze. Jest to jedyny czynnik na jaki ma wpływ człowiek. Oszlifowane diamenty to brylanty, a wybór kształtu zależy tylko i wyłącznie od własnych upodobań. Jakość szlifu oceniana jest na podstawie idealnych proporcji matematycznych.

Barwa

Diamenty mogą być w różnych kolorach. Od przeźroczystych po rozmaite odmiany żółci, pomarańczowego oraz różu. Niekiedy spotyka się je w barwach niebieskich i zielonych. Ich barwę określa międzynarodowa skala odcieni.

Waga

Waga diamentów podawana jest w karatach, natomiast dwa diamenty o takiej samej wielkości mogą zostać wycenione na dwa różne sposoby, ponieważ na wycenę wpływają wszystkie 4 czynniki.

Czystość

Czystość wyznacza się przy sprawdzeniu w jakim stopniu można znaleźć ślady innych minerałów w diamencie, zarysowań i spękań. Określa się również w jakim stopniu diament jest zanieczyszczony pod wszystkimi względami.

Czystość można określić za pomocą następującej klasyfikacji:

 • IF – wewnętrznie doskonały, nie posiada żadnej skazy
 • WS1 – WS2 – minimalne uszkodzenia
 • VS1 – VS2 – bardzo małe uszkodzenia
 • SI1 – SI2 – małe uszkodzenia
 • P1 – małe uszkodzenia rozpoznawalne dla doświadczonego gradera w powiększeniu
 • P2-3 – widoczne uszkodzenia bez potrzeby powiększenia.
Czysty diament

Wyceny diamentów, kto to robi?

Wyceną diamentów zajmuję się doświadczony gemmolog. Dysponuje on laboratorium gemmologicznym, które jest wyposażone w sprzęt gemmologiczny. Gwarantuje profesjonalną usługę, więc nie musimy się martwić, że zostaniemy oszukani. Idealnym rozwiązaniem będzie strona internetowa Pollabo, na której mamy gwarancję profesjonalnej usługi w zakresie wyceny wszelakiej biżuterii. Wykonują oni ekspertyzy oraz wyceny w oparciu o źródła z największych laboratorium gemmologicznych z całego świata. Gwarantują oni rzetelność i bezpieczeństwo transakcji oraz pełną dyskrecje. Doradzają oraz pomagają w podjęciu przez nas odpowiedniej decyzji, a dzięki ich certyfikatom oraz wycenom bez obaw można wycenić swoje brylanty! Strona Pollabo oferuje szeroki zakres ofert, jednak warto zwrócić uwagę na wycenę i skup diamentów. Laboratorium gemmologiczne – Pollabo Wrocław to najlepszy wybór na jaki możesz się zdecydować. Wejdź i przekonaj się sam, że twoje diamenty będą w bezpiecznych rękach.

Wycena brylantów

Dodaj komentarz