Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jak stworzyć dobry formularz na stronie www?

Jak stworzyć dobry formularz na stronie www?

Jak stworzyć dobry formularz na stronie www?

Formularze internetowe to coś bez czego raczej nie da się wyobrazić sobie obecnego internetu. Stanowią one nieodłączną część niemal każdego serwisu www umożliwiając rejestrację. Nie wszyscy jednak wiedzą jak stworzyć formularz który będzie wręcz zachęcał użytkowników do jego wypełnienia. W tym artykule podpowiemy wam jak stworzyć dobry formularz na stronie www.

formularz kontaktowy

formularz kontaktowy

Pierwszym krokiem powinno być przemyślenie ilości pól do wypełnienia jakie zamierzamy umieścić. Ogólnie przyjmuje się iż liczba pól powinna być możliwie jak najmniejsza. Większość potencjalnych użytkowników jest niezwykle leniwa i gdy widzi dużą ilość pól do wypełnienia zwyczajnie rezygnuje z tego zadania. Natomiast właścicielom sklepu internetowego zależy na zebraniu możliwie jak największej ilości potrzebnych danych. Należy zatem znaleźć złoty środek między tym co jest w stanie uzupełnić klient a to jakich danych potrzebujemy.

Następnym istotnym elementem projektowania formularza jest odpowiednie rozróżnienie pól opcjonalnych od tych wymaganych. Mając możliwość ominięcia danego pola sprawia, że cały formularz wypełnia się po prostu szybciej i sprawniej. Należy zatem zadbać o to aby pola opcjonalne od tych wymaganych było odpowiednio odseparowane lub oznaczone.

Inną istotną kwestią podczas tworzenia formularza jest umiejętne obiecanie czegoś klientowi w zamian za jego wypełnienie. Dotyczy to na przykład formularzy zapisu do newslettera na stronie. Dużo użytkowników zwyczajnie boi się, że zapisanie się do tego rodzaju formularza sprawi iż ich dane będą wykorzystywane przez osoby trzecie. Aby zatem zachęcić użytkowników do skorzystania z newslettera trzeba im obiecać coś w zamian. Może to być jakiś rabat lub też darmowy dostęp do usługi przez określony czas.

Na sam koniec pamiętaj, że jeżeli tylko to możliwe udostępnić możliwość wstawienia wartości domyślnych w formularzu. Jeżeli użytkownik musi wybrać kraj to spraw aby już od razu domyślną wartością była ta ustalana na przykład na podstawie jego adresu IP. Znacznie ułatwi to cały proces rejestracji na danej stronie i zaoszczędzi czas klientom.

Dodaj komentarz