Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jak przyśpieszyć działanie WordPressa

Jak przyśpieszyć działanie WordPressa

Jak przyśpieszyć działanie WordPressa

Jednym z najpopularniejszych systemów CMS na którym postawione jest dużo serwisów internetowych jest WordPress. Mimo bardzo wielu swoich zalet ma on jednak pewną wadą. W raz z rozbudową strony w znaczącym stopniu spada jej wydajność. Przekłada się to na dłuższe czasy wczytywania strony a tym samym rośnie niezadowolenie użytkowników. W tym artykule postaramy się wam zatem podpowiedzieć jak przyśpieszyć działanie WordPressa.

jak przyspieszyć wordpress

jak przyspieszyć wordpress

Pierwszym krokiem jest wykorzystanie technologii AMP. Jest to jeden z najnowszych projektów Google który pozwala w bardzo dużym stopniu przyśpieszyć wczytywanie się strony internetowej. Wdrożenie AMP na danej stronie pozwoli od razu ją przyśpieszyć. Jak pokazują testy wykorzystanie tej technologi pozwala zauważyć wzrost wydajności nawet do blisko dwustu procent.

Kolejnym krokiem jest zrobienie porządku w zainstalowanych wtyczkach. Trzeba przyjrzeć się tym które są obecnie zainstalowane na stronie i pozbyć się tych które są niepotrzebne lub były używane bardzo rzadko. Musicie mieć bowiem świadomość, że każda wtyczka mimo tego, że rozszerza funkcjonalność serwisu to bardzo spowalnia jego działanie. Tego typu porządki we wtyczkach potrafią przełożyć się nawet na około 50% wzrost wydajności.

Innym sposobem na przyśpieszenie strony jest wykorzystanie funkcji Cache. Jak wiadomo cache pozwala na znacznie szybsze wczytywanie się strony poprzez zmniejszenie ilości zapytań do bazy SQL. Można w celu aktywacji funkcji cach pokusić się o zainstalowanie specjalnej wtyczki która będzie odpowiedzialna za tą funkcję. Wdrożenie cache na stronie może podnieść wydajność wczytywania się strony nawet dwukrotnie.

Do problemu słabej wydajności można też podejść od zupełnie innej strony i skupić się na znalezieniu bardziej wydajnego serwera. W przypadku stron na WordPressie do optymalnego funkcjonowania niezbędny będzie taki który posiada przynajmniej 256 MB pamięci RAM oraz wydajny dysk SSD. Warto zatem rozważyć zainwestowanie w wyższy pakiet hostingowy u dotychczasowego dostawcy jeżeli strona działa zbyt wolno.

Na sam koniec nie wolno zapomnieć o optymalizacji bazy danych. Na przestrzeni czasu baza danych na pewno zostanie zaśmiecona różnego rodzaju zbytecznymi wpisami. Warto więc ją z nich oczyścić. Można do tego celu posłużyć się specjalną wtyczką lub też podjąć się zadania poprzez panel phpMyAdmin.

 

Dodaj komentarz