Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jak pozycjonować stronę na Joomli?

Jak pozycjonować stronę na Joomli?

Jak pozycjonować stronę na Joomli?

Obecnie obok stron opartych na WordPressie to te wykorzystujące Joomle stanowią najliczniejszą grupę witryn internetowych. Wszystko dzięki intuicyjnemu interfejsowi oraz licznym opcjom konfiguracyjnym. W tym poradniku postaramy się wam zatem podpowiedzieć jak pozycjonować stronę na Joomli?

seo joomla

seo joomla

Pozycjonowanie każdego CMS nieco różni się. Nie inaczej jest w przypadku Joomli.  Pierwszym krokiem zatem na drodze do uzyskania lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania powinna być zmiana nazwy pliku htaccess.txt na .htacces. Jest to niezwykle przydatne jeżeli chcemy pozbyć się opcji nadpisywania adresów URL. Poprzez taki ruch będziemy w stanie usunąć frazę /index.php z końcówki danego adresu URL.

Wymagać będzie to jeszcze wyłączenia translacji samych adresów URL. Pozwala ona pozbyć się dynamicznego generowanie adresów URL i zastąpi je aliasem pozycji menu którego używamy na stronie. Aby uruchomić tą opcję należy przejść do sekcji Globalna konfiguracja w panelu administracyjnym i tam załączyć opcję Translacja URL

Kolejnym krokiem powinno być usunięcie wiersza /images z pliku robots.txt. Pozycjonowanie opiera się nie tylko na indeksacji treści na stronie ale również obrazów, które mogą generować ruch na witrynie. W przypadku Joomli aby umożliwić indeksowanie treści graficznych należy odnaleźć plik robots.txt i tam usunąć wiersz zabraniający robotom wyszukiwarek dostępu do katalogu /images.

Kolejną dobrą radą która pomoże w pozycjonowaniu strony opartej na Joomli jest korzystanie z różnego rodzaju komponentów. Ułatwiają one znacząco komfort pracy z CMS’em a dodatkowo pozwalają dopasować go idealnie do swoich potrzeb. Na uwagę zasługuje tutaj edytor JCE Editor który znacząco ułatwia dodawanie alternatywnego tekstu ALT do wszelkich obrazków czy też komponenty odpowiedzialne za edycję metadanych na stronie.

Aby poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania powinniśmy również zadbać o szybkość jej wczytywania. Przy standardowej konfiguracji Joomli szybkość ładowania jest raczej na przeciętnym poziomie. Można te wyniki polepszyć odpowiednio kompresując jakość zdjęć czy też wykorzystując pamięć podręczną – tak zwany cache.

Jak zatem widzicie pozycjonowanie stron www nawet tych opartych na Joomli nie jest aż tak skomplikowane. Wymaga jednak pewnej wiedzy oraz systematycznej pracy.

Dodaj komentarz