Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej?

Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej?

Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej?

Projektowanie sklepów internetowych to zadanie które w przypadku mniejszych firm jest zlecane znajomym lub też stronę buduje na miarę swoich własnych możliwości sam przedsiębiorca. Tak przygotowane witryny zazwyczaj są do siebie niezwykle podobne, gdyż opierają się na gotowych rozwiązaniach. Często nie są też odpowiednio zabezpieczone. Brak zabezpieczeń to w obecnych czasach wyraźny znak ostrzegawczy dla klientów aby unikać tego rodzaju miejsc. Z tego też względu postaramy się wam podpowiedzieć jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej.

Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej

Jak poprawić bezpieczeństwo strony internetowej

Pierwszym krokiem powinna być instalacja protokołu SSL na stronie. Użytkownicy jak i same przeglądarki internetowe zwracają baczną uwagę czy przy stronie widnieje ,,zielona kłódka”. Informuje ona o fakcie posiadania przez daną witrynę protokołu szyfrowania danych. Dodatkowo strony z wdrożonym certyfikatem SSL są dużo bardziej wartościowe pod kątem SEO dla algorytmów wyszukiwarki Google.

Kolejnym elementem związanym z bezpieczeństwem jest umieszczenie na stronie odpowiednich informacji i regulaminów odnośnie polityki prywatności oraz RODO. Z racji obowiązujących od jakiegoś czasu przepisów użytkownicy muszą wyrazić odpowiednie  zgody. Muszą też być dokładnie poinformowani kto przechowuje dane na ich temat. Trzeba zatem zadbać aby pod względem prawnym strona była odpowiednio przygotowana do obsługi odwiedzających ją użytkowników.

Jeżeli na naszej stronie udostępniamy również możliwość zakupów dla klientów to warto aby dostępne systemy płatności były obsługiwane wyłącznie przez zaufanych dostawców. Najlepiej zatem aby w obrębie witryny udostępnić możliwość zapłaty za pośrednictwem takich systemów jak PayU, Przelewy24, Paypal czy też Dotpay. Tego typu rozwiązania zwyczajnie zachęcają klientów do zapłaty ponieważ dają gwarancję, że transakcja zostanie poprawnie sfinalizowana. Dodatkowo dany operator gwarantuje im w razie takowej konieczności zwrot środków na konto.

Pod względem bezpieczeństwa warto również ograniczyć ilość możliwości prób logowania na stronę przez użytkowników. Aby uchronić się przed atakami spamerów lub też innych oszustów dobrze będzie ograniczyć liczbę prób logowania do kilku w ciągu doby.

Na sam koniec radzimy na bieżąco aktualizować wszystkie wtyczki na stronie internetowej oraz dbać o aktualizacje systemów CMS. Popularne systemy są częstymi atakami hakerów. Z tego też względu wszelkie luki łatane są w kolejnych iteracjach oprogramowania. Nie zapominajmy zatem o aktualizacji naszej strony pod tym kątem.

Dodaj komentarz