Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej

Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej

Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej. Zapewne wielu z nas spotkało się z tym, że po latach chcieliśmy wrócić do waszej ulubionej strony internetowej, aby powspominać stare dobre czasy. Niestety okazywało się, że strona jest niedostępna, albo od tamtego czasu tak się zmieniła, że informacji, której poszukujemy już tam nie ma. A co jakby istniała kopia stron internetowych? Otóż istniej!

Wayback machine – archiwum stron www

Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej

Wayback Machine jest to niezależny, bezstronny zasób online ufundowany przez Internet Archive, który jest wolny i dostępny dla każdego właściciela strony internetowej i zwykłego użytkownika, który chce zobaczyć stronę internetową w sposób, w jaki wyglądała lata temu. Nie tylko jeden punkt w historii, ale wizualny zapis zarejestrowany przez pewien okres czasu.

Jest to bardzo przydatne narzędzie, gdy pliki witryny są utracone. W takim przypadku możesz odwiedzić WayBack Machine pod adresem web.archive.org, wpisać tam adres strony internetowej, której archiwum chcemy sprawdzić i uzyskać dostęp do plików i treści które zostały zarchiwizowane w przeszłości. Jedyną wadą tego narzędzia jest to, że nie kopiuje całej grafiki strony. Zobaczyć można całe tekst oraz grafiki zastępcze w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się obrazki. Cała struktura strony internetowej pozostaje nienaruszona i w pełnym kolorze.

Jak posługiwać się Wayback Machine?

Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej

Strona Wayback Machine jest łatwa w użyciu dla każdego. Aby znaleźć historyczne migawki strony internetowej, wpisz jej nazwę w wyszukiwarce. Na stronie z wynikami wyszukiwania hiperłącza oznaczają daty i godziny, w których strona została zarchiwizowana. Używając kalendarza można zobaczyć kiedy strona się zmieniała oraz zobaczyć jak wyglądała w danym dniu.

Jak powstaje zapis stron na Wayback Machine?

Web crawlers, czasami nazywane spider lub spiderbot, są tak stare jak sam internet. Zadaniem takich crawlerów jest stałe przeglądanie sieć w celu indeksowania stron, co czyni je ważnym elementem każdej nowoczesnej wyszukiwarki. Takie roboty są używane przez Wayback Machine do tworzenia cyfrowych migawek stron internetowych pochodzących z różnych źródeł, które z czasem uległy zmianie.

Internet Archive, to nie tylko strony internetowe

Internet Archive nie posiada tylko kopi stron, ale również książek, tekstów, nagrań audio, filmów wideo, zdjęć oraz programów komputerowych. Wszystko zebrane zajmuje ponad 212 petabajtów miejsca na serwerze, jest to stan na grudzień 2021. Organizacja jest finansowana z darowizn, dotacji i opłat z usług digitalizacji książek.

Wayback Machine – z pomocą dla SEO

Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej

Narzędzie wayback przydaje się również SEO. Na przykład do analizy modyfikacji stron dzięki czemu można sprawdzić co spowodowało zmianę ruchu.

Dzięki użycia narzędzia do porównania dokumentów można porównać treści kodu obok siebie i podkreślić różnicę. Być może istnieją główne lub specyficzne zmiany w witrynie, które odpowiadają wydajności ruchu organicznego. Możesz także zobaczyć jak strona i strony konkurencji ewoluowały w czasie.

Cofnięcie się w czasie do swoich ulubionych stron internetowych to powód nr 1, aby odwiedzić Wayback Machine. Jest to również doskonałe narzędzie dla każdego, kto bada historię strony internetowej na potrzeby projektów szkolnych lub biznesowych. Cokolwiek robisz, odwiedź ich stronę i zobacz, co możesz odkryć w kilku prostych krokach.

Poprzedni artykuł: Używane samochody tanieją

1 komentarz do “Wayback Machine, czyli jak sprawdzić starą wersję strony internetowej”

  1. Pingback: Windows 11 2022 - aktualizacja już dostępna!

Dodaj komentarz