Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Samochody elektryczne bez darmowego parkowania

Samochody elektryczne bez darmowego parkowania

  • przez

Obecni posiadacze pojazdów elektrycznych podjęli się ich zakupu głównie z powodu przywilejów, które zdobędą po ich kupnie. Między innymi należą do nich: legalne przemieszczanie się buspasami w miastach, dopłaty rządowe, ominięcie nadchodzących w przyszłości stref zakazujących wjazd samochodów spalinowych do miast oraz darmowe parkowanie w strefach. Niestety, niektóre z przywilejów aut elektrycznych zostaną utracone już pod koniec 2025 roku.

Nadchodzi koniec przywilejów samochodów elektrycznych

Pojazdy elektryczne utracą możliwość jazdy po buspasach. Za 38 miesięcy nie będzie to już możliwe. Kierowcy tych aut są zadowoleni z przywilejów, które mają dzięki posiadaniu swoich samochodów. Poruszanie się buspasem Według Prawa o ruchu drogowym dopuszcza aby samochód elektryczny poruszał się po wyznaczonych dla autobusów pasach ruchu. Jazda po dużo mniej zatłoczonym buspasie w czasie szczytowych godzin na drogach publicznych pozwala im na zaoszczędzenie sporej ilości czasu w ciągu całego dnia. Wydaje się to małe ważne, ale jeśli spojrzymy na to z innej strony, wychodzi na to, że dojazd do pracy oraz powrót z niej jest 10 minut krótszy poruszając się po buspasie. Co daje nam 20 minut zaoszczędzonego czasu w ciągu jednego dnia, a tygodniowo to aż godzina czasu. Jeśli obliczmy dojazdy do i z pracy w ciągu miesiąca, wolny czas wydłuża się nam do jednej doby więcej.

Okazuję się, że kierowców pojazdów elektrycznych spotka wyboista droga. Uprawnienie do jazdy po buspasach może zostać zniesione. Wraz z ustawą z 2018 roku, najbardziej lubiany przywilej zostanie wyeliminowany z prawa już 1 stycznia 2025. Niestety nic nam nie wskazuje na to, że aby władze chciały go wydłużyć. Stale nasycający się rynek, a normy emisji Euro 7, stale rozwijająca się technologia oraz rozrastająca się infrastruktura przyczynia się do przyśpieszenia statystyk sprzyjających elektrykom. Przyczyniają się do tego również dotacje rządowe, a kiedy spojrzymy na oferty leasingu i wynajmu długoterminowego, często zdarza się, że kupno samochodu elektrycznego jest bardziej opłacalne.

Co z resztą korzystnych przywilejów dla samochodów elektrycznych?

Posiadacze aut elektrycznych jednakże nie muszą się martwić o darmowe parkowanie. Mogą za darmo parkować w strefach płatnego parkowania wyznaczonych na drogach publicznych. Nie wszystkie parkingi są bezpłatne dla samochodów elektrycznych. Darmowe są wyłącznie strefy parkowania na drogach publicznych, których właścicielem jest gmina lub miasto – czyli generalnie parkingi publiczne. Te przepisy ustawy są bezterminowe, a PSPA zapewnia, że zmiana tych przywilejów musiałaby wynikać ze zmiany prawa. Jednak jest to raczej mało prawdopodobne, przewiduje się wprowadzenie limitu czasowego na bezpłatne parkowanie lub tańszych taryf tak jak zrobiono to we Francji czy Danii.

Niestety nie wszyscy są za tym, aby auta stawały się coraz bardziej ekologiczne. Większość kierowców postrzega samochód elektryczny jako pojazd do poruszania się wyłącznie z jednego punktu do drugiego, jednak obiecane przywileje zachęcają do kupna elektromobilności. Pod koniec marca 2022 roku, w Polsce zarejestrowano łącznie 45 242 osobowych i dostawczych samochodów z napędem elektrycznym.

Co jeszcze oferuje samochód elektryczny?

Nie tylko darmowe parkingi czy jazdę po buspasach może zaoferować nam posiadanie samochodu elektrycznego. Do jednej z większej zalety należy brak tradycyjnej skrzyni biegów, a dzięki temu zmniejszenie ciężaru pojazdu i zwiększenie tym samym jego wytrzymałości. Na tym nie kończą się zalety tego auta. Warto zaznaczyć, że jazda w nim jest komfortowa i sprawia satysfakcje z braku zatruwania powietrza spalinami wokół siebie.

Przywileje samochodów elektrycznych

Jakie przywileje mają auta elektryczne w Polsce?

Posiadacze samochodów elektrycznych w przeciwieństwie do spalinowych posiadają wiele udogodnień z tego tytułu. Między innymi jest to wjazd do stref czystego powietrza w centrach większych miast lub darmowe postoję w wyznaczonych do tego miejscach. Jednym z najbardziej lubianych przywilejów jest możliwość poruszanie się po buspasach, które docelowo są przeznaczone dla autobusów, jednak właściciele aut elektrycznych posiadają uprawnienia do omijania korków tym pasem. Auta elektryczne w Polsce stają się coraz bardziej popularne, a ich popyt stale wzrasta.

To nie koniec udogodnień ze strony państwa, dla osób, które są zainteresowane kupnem tak owej elektromobilności są dostępne rządowe opłaty. Dzięki temu cenę nowego samochodu na prąd można obniżyć o aż 18 tys. zł. Posiadacze karty dużej rodziny mogą obniżyć tą kwotę o 27 tys. zł. Ten przywilej dotyczy pojazdów o maksymalnej wartości 225 tys. zł. Pozostaję pytanie – Czy warto dalej się zastanawiać nad zakupem nowego samochodu na prąd? Zobacz nasz poprzedni artykuł: Używane samochody tanieją, produkty do detailingu na sezon zimowy

Dodaj komentarz