Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska

Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska

  • przez

Czy Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska? To nie pierwszy raz, kiedy Rosja mówi o strzelaniu Starlinka. Wcześniej jednak takie groźby wygłaszał były już szef Roskosmosu, który nigdy nie uchodził za osobę szczególnie piśmienną. Dziś natomiast mówi się już o politycznych deklaracjach na arenie międzynarodowej. Swoją drogą, także znacznie bardziej wyważonych i… dyplomatycznych. Świadczy o tym sam fakt, że w groźbach nie ma nawet słowa o SpaceX, ale dokładnie wiadomo o co chodzi. Gdy doszło do wydarzeń w Ukrainie, ich sojusznicy Stany Zjednoczone chciały okazać pomoc Ukrainie w postaci dostępu do satelitów Starlink.

Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska

Co to jest sieć starlink?

Jeśli śledzicie starty od SpaceX, to być może słyszeliście już o programie internetu satelitarnego Starlink znajdującego się w przestrzeni kosmicznej. Starlink używa rakiety SpaceX Falcon 9, aby dostarczyć ogromny system satelitów na orbitę okołoziemską, gdzie będą się łączyć w kosmosie i dostarczać internet. W przeciwieństwie do tradycyjnych usług internetowych satelitarnych, Starlink obiecuje kilka ciekawych innowacji, w tym znacznie niższe opóźnienia niż historycznie dostępne od dostawców satelitarnych, i jest już dostarczanie do niewielkiej liczby klientów poprzez swój program beta.

Jak działają satelity starlink?

Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z Internetu satelitarnego, możesz wiedzieć, jak to może powodować opóźnienia lub buforowanie, co utrudnia robienie takich rzeczy jak gry lub wideokonferencje. Aby rozwiązać problemy, takie jak to, satelity SpaceX Starlink działają na niższej orbicie niż poprzednie satelity w przestrzeni kosmicznej. To prowadzi do szybszych prędkości i lepsze opóźnienia, choć spójność nadal nie jest tak dobry, jak internet kablowy.

Ponieważ satelity są o wiele bliżej Ziemi, nie mają też tak dużego obszaru pokrycia. Dlatego firma musi uruchomić tak wiele z tych mniejszych satelitów, które odnoszą się do “smallsats”.

Dla satelitów do komunikowania się, firma zbudowała bramy na całym świecie, aby pomóc w wymianie sygnałów, chociaż obecnie eksperymentują z technologią laserową, aby umożliwić satelitom komunikację bezpośrednio i wyeliminować potrzebę bramy.

Groźby Rosjii kierowane do Elona Muska

Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska za pomoc Ukrainie. Kiedy 24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, seryjny przedsiębiorca był pierwszym prezesem międzynarodowej firmy, która wsparła Ukrainę. Musk nie tylko wyraźnie wybrał Kijów, ale także stwierdził ze wyśle na Ukrainę terminale Starlink. To nie tylko pozwala Ukraińcom na niezależny dostęp do internetu, usługa pozwala temu krajowi utrzymywać kontakt ze światem zewnętrznym. Starlink jest szczególnie wykorzystywany na terenach bombardowanych przez Rosję i w odległych miejscach.

Miliarder powiedział, że “oparli się próbom hakowania i zagłuszania” ze strony Rosjan jeszcze w kwietniu i skupiali wysiłki SpaceX na środkach zaradczych – kosztem innych projektów.

Elon Musk tweetował w niedzielę wieczorem informacje przekazane rosyjskim mediom przez Dmitrija Rogozina, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos. Rogozin sam zamieścił oświadczenie na Telegramie.

Rogozin – który jeszcze wczoraj ogłaszał groźby, że Rosja może zniszczyć wszystkie kraje NATO “w pół godziny” – oskarża Muska o przekazanie sprzętu Starlink do czegoś, co określają jako “nazistowski batalion Azow”, a także oddziały ukraińskiej armii.

Elon Musk żartuje, że może umrzeć po kłótni na Twitterze z Dmitrijem Rogozinem

Elon Musk o ostrzale na starlinki

Elon Musk tweetował “it’s been nice knowing ya” po tym, jak stwierdził że możę być zagrożony przez Dmitrija Rogozina.

Musk, wielomiliardowy szef Tesli i SpaceX, wszedł na Twittera w poniedziałek, aby opublikować zrzut ekranu tego, co powiedział, że było to oświadczenie przypisane Rogozinowi i wysłane do rosyjskich mediów.

Rzekome oświadczenie opisywało, jak rosyjskie siły dowiedziały się od schwytanego ukraińskiego dowódcy wojskowego pułkownika Dmitrija Kormyankova, że ukraińscy żołnierze wykorzystywali satelitarny system internetowy Starlink firmy SpaceX, używając sprzętu, który został im dostarczony za pomocą wojskowych helikopterów wysłanych przez Pentagon.

Chcielibyśmy podkreślić niezwykle niebezpieczny trend, który wykracza poza nieszkodliwe wykorzystanie technologii kosmicznych i stał się widoczny podczas wydarzeń w Ukrainie. Mianowicie, wykorzystanie przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników elementów cywilnej, w tym komercyjnej, infrastruktury w przestrzeni kosmicznej do celów wojskowych. Tak ma brzmieć nieoficjalne oświadczenie Konstantina Woroncowa

Celem Rosji jest zniszczenie satelitów

Rosja chce strzelać do Starlinków Elona Muska

To, jak poważnie że celem Rosji jest zaatakowanie Starlinka, pozostaje niejasne. Jednak w listopadzie Kreml przetestował rakietę antysatelitarną, która zniszczyła jednego z własnych, niedziałających już satelitów. W wyniku uderzenia tysiące odłamków rozeszło się po orbicie Ziemi, stanowiąc zagrożenie dla wszystkiego, co znajdzie się na ich drodze. W odpowiedzi USA potępiły Rosję za test rakietowy, mówiąc, że kraj ten zagraża przestrzeni kosmicznej dla wszystkich.

Sojusznik Rosji, Chiny, również mają obawy dotyczące Starlink. W kwietniu grupa chińskich naukowców powiązanych z przemysłem obronnym tego kraju, wezwała Chiny do opracowania sposobów zakłócenia i zniszczenia Starlink.

warto wspomnieć słowa Elona Muska, który komentując ewentualne zagrożenie zapewnił, że jest w stanie wysyłać na orbitę satelity szybciej, niż Rosjanie będą w stanie je niszczyć .

Poprzedni artykuł

Największy wyciek GTA VI – Rockstar Games załamane!

Dodaj komentarz