Koce szczególnie jesienią i zimą pełnią wiele funkcji i warto mieć go w wyposażeniu swojego salonu. Świetnie dekoruje wnętrze oraz ogrzewa nas w chłodne wieczory podczas oglądania ulubionego serialu, filmu lub spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niezależnie od pełnionej funkcji warto wiedzieć jaki koc najlepiej spełni nasze oczekiwania i który materiał będzie dla nas najbardziej wydajny. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem i wybrania ulubionego przyjaciela salonu.
Jak wybrać najlepsze koce? Koce bawełniane, wełniane koce, czy koce polarowe?
Zwróćmy uwagę na rodzaj materiału. Jest on istotnym elementem idealnego koca, który idealnie sprawdzi się w zimowe wieczory lub jako ozdoba do naszych wnętrz. Koce nie tylko różnią się od siebie ceną, wyglądem czy wzorem ale także jakością i wytrzymałością. Więc jaki materiał najlepiej wybrać?
Wełna
Dobrej jakości wełniane koce ogrzewają w zimę, a latem izolują od ciepła. Prawdziwy koc wełniany możemy poznać po grubości oraz wyczuwaniu lekkiego drapania. Wełna ma mnóstwo zalet np. przepuszcza powietrze oraz pochłania wilgoć. Wełna ma również właściwości zdrowotne, takie jak: łagodzi bóle reumatyczne, bóle stawów i kręgosłupa oraz poprawia krążenie we krwi.
Aby mieć pewność, że koc wełniany będzie ciepły i mniej gryzący wybierz ten z domieszką akrylu lub włókien poliamidowych ( do 20% ). Sprawi, że nasz koc będzie miększy oraz przytulniejszy dla dotyku.
Jeśli posiadamy różnego rodzaje alergię, świetnym wyborem będzie wybór koca z wełny Merino, która nie tyko jest ciała oraz przyjemna dla skóry, ale również nie gromadzą się w niej roztocza i kurz.
Kaszmir
Kaszmir to król wśród materiałów. Wybierając koc z tego materiału zyskamy wiele zalet, kaszmir jest niezwykle delikatny i aksamitny, a tym samym bardzo ciepły. Kaszmir o wiele bardziej utrzymuje ciepło niż wełna owcza, a tym samym jest niespotykanie przyjemny dla skóry. Ponadto kaszmir nie pochłania zapachów i jest odporny na brud.
Bawełna
Bawełniane koce są ciepłe i miłe w dotyku. Świetnie sprawdzą się dla dzieci, ponieważ są nieuczulające oraz dobrze przepuszczają powietrze. Bawełna jest materiałem naturalnym, co powoduje, że koce z niej zrobione będą stosunkowo ciężkie oraz łatwo się gniotą, natomiast łatwo je utrzymać i prać. Coraz częściej wybiera się jednak koce z bawełny organicznej, która jest produkowana bez żadnych pestycydów i nawozów sztucznych.
Polar
Najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się dziś koce jest polar. Jest on bardzo ciepły, miły w dotyku oraz również łatwo go utrzymać. Koce polarowe bardzo dobrze izolują ciepło, ale niestety zupełnie nie przepuszczają powietrza. Największym minusem tych koców jest ich tworzenie, są stworzone w zupełności z materiału syntetycznego oraz substancji chemicznych, najczęściej nieznanego pochodzenia.
Akryl/Nylon/Poliester
Niestety są to materiały sztuczne, stworzone z substancji chemicznych. Nie są one przewiewne oraz nie odparowują zupełnie wilgoci. Koce akrylowe są pochodnymi plastiku, do którego dorzuca się wełnę lub bawełnę aby koce zyskały na puszystości i miękkości. Koce wykonane w całości z akrylu/poliestru są bardzo trwałe i wytrzymałe na uszkodzenia, natomiast akryl nie brudzi się ale bardzo łatwo się mechaci. Pledy akrylowe również tracą szybko na swoim wyglądzie, a ich słabe odparowywanie wilgoci spowoduje, że będziemy się pocić.
Wielkość i gramatura koca
Jaką wielkość oraz rozmiar koca wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas i naszych preferencji. Pamiętajmy jednak, że warto przed kupnem nowego okrycia sprawdzić jaki rozmiar ma nasze łóżko lub do czego ma on docelowo służyć. Jeżeli chodzi o gramaturę koca, to im będzie ona wyższa tym koc będzie cieplejszy i grubszy. Gramatura nie określa jakości naszego zakupy tylko ciężar jaki on będzie miał.
Wykończenie i rodzaj barwienia
Na rynku mamy dostępne wiele pięknych, dużych, grubych koców. Są te z modnymi wzorkami ale i ze splotem, który jest na czasie. Pamiętajmy jednak, że koc ma nie tylko się nam podobać ale i również chronić nas od zimna. Wybierajmy te z frędzlami na końcach lub grubym przeszyciem, te rodzaje nie będą się pruć ani strzępić na krawędziach, a dzięki temu nasz koc będzie mógł nam dłużej służyć. Pamiętajmy również o ubarwieniu naszego koca, wybierajmy te które są naturalnie barwione. Niestety wiele koców jest barwione chemicznie, a co za tym idzie mogą być nieprzyjemne dla naszego ciała lub nas uczulać. Unikajmy koców barwionych metodą rtęciową, jest ona szkodliwa dla naszego zdrowia.