Przejdź do treści

Jak sprzedawać w Internecie

Jak sprzedawać w internecie

Strona główna » Choinka na święta – sztuczna czy prawdziwa?

Choinka na święta – sztuczna czy prawdziwa?

  • przez

Dla wielu Polaków święta bez choinki to nie święta, co roku trwa choinkowe szaleństwo, którą choinkę należy wybrać, aby dom na święta był ładnie przystrojony. Nie od dzisiaj wiadomo, że na rynku jest mnóstwo pięknych, dużych, ładnie przystrojonych choinek. Niektórzy stawiają na prawdziwą choinkę, a niektórym wystarcza choinka sztuczna wyciągana co roku z piwnicy. Pamiętajmy jednak, aby dbać o ekologie i nie zmieniać do roku sztucznych choinek. Pozostaje więc pytanie, która choinka jest lepsza na Święta Bożego Narodzenia? Sztuczna czy prawdziwa?

Choinka na święta – sztuczna czy prawdziwa?

Sztuczne choinki czy żywe drzewka?

Ludzie dzielą się na dwa rodzaje – zwolennicy żywych choinek oraz miłośnicy sztucznych krzewów. Pierwsi z nich uważają, że świeża choinka wnosi do domu piękny zapach i tworzy niezapomniana atmosferę w czasie świąt. Tymczasem fani sztucznych krzewów są w stanie wyliczać ich praktyczne cechy. Zaczynając od braku konieczności sprzątania za każdym razem gdy nasza żywa choinka się osypie, a kończąc na sporej oszczędności pieniędzy. Ponadto to sztuczne drzewko do złudzenia może przypominać żywe choinki, a w przeciwieństwie do nich wcale nie trzeba ich podlewać i przechowywać w chłodniejszym pomieszczeniu, co jest dużym argumentem.

Czy choinka sztuczna jest bardziej ekologiczna?

Patrząc ze strony ekologii, sztuczne choinki niosą za sobą o wiele więcej szkód niż żywe drzewka. Owszem sztuczna choinka może i jest łatwiejsza w utrzymaniu i lepiej się prezentuje przy wigilijnym stole, ale jak to jest później? Niektórzy mogą być zdziwieni, że żywe drzewko pozostawia za sobą znacząco mniejszy ślad węglowy. Sztuczne drzewka rozkładają się latami na wysypiskach śmieci, nie wspominając ile energii zostało zużyte do ich wyprodukowania. A w porównaniu do żywej choinki, sztuczne nie są wyrzucane ze starości, tylko z powodu nowszego, ładniejszego modelu, który pojawił się na rynku. Warto więc zauważyć, że żywa choinka jest dużo bezpieczniejsza dla naszego środowiska, bo w czasie jej wzrostu pochłania dwutlenek węgla i jest w 100% biodegradowalna. Czy każdy iglak jest bezpieczny dla środowiska? Niestety nie, niektórzy sprzedawcy choinek oferują tylko obcięte czubki starych drzew, co negatywnie wpływa na ich późniejszy wzrost.

Jak sprawdzić czy choinka jest świeża?

Choinkowe oszustwa?

Na jarmarkach choinkowych często można spotkać gęste, wyjątkowo duże drzewka iglaste, a przy okazji bardzo drogie. Niestety przy przyglądnięciu się bliżej, prawdziwe drzewko okazuję się kupą zszytych ze sobą gałęzi, które są pozyskiwane z dolnych partii rosnących w lasach drzew. Te choinkowe sztuczki w żadnym przypadku nie są przyjazne dla naszej planety, ogołocone drzewa mają słabszą fotosyntezę i są bardziej podatne na ataki szkodników.

Kolejnym oszustwem handlarzy jest wmawianie, iż choinka jest świeżo ścięta, a przy wieszaniu bombek na choince okazuje się, że opadające igły sygnalizują nam, że tak owe drzewko miało już parę dni. Więc jak odróżnić świeżo ścięte drzewko od tego starego? Najłatwiej jest spojrzeć na miejsce cięcia, każde oko odróżni niedawno ścięty pień od tego zaschniętego. Kolejnym sposobem jest pociągnąć za igiełki, gdy wychodzą z łatwością lub się osypują niestety nasza choinka nie jest już świeża. Warto więc przed kupnem świątecznego drzewka sprawdzić jego świeżość.

Gdzie kupić najlepsze żywe choinki?

Gdy chcemy kupić swoje tegoroczne świąteczne drzewko, najlepiej jest się kierować do nadleśnictw. Będą one z pewnego źródła, ponieważ leśnicy zazwyczaj pozyskują je podczas zabiegów pielęgnacyjnych w lasach lub z hodowanych na specjalnych plantacjach pod liniami wysokiego napięcia miejscach. Co zrobić gdy nie mamy w pobliżu tak owego miejsca? Doskonałym rozwiązaniem jest strona zgarden.pl która oferuje najpiękniejsze CHOINKI – szkółka Zielińscy – ZGarden. Znajdziesz u nich rozmaite rodzaje i wielkości żywych choinek w okazjonalnych cenach. Wybierają oni najładniejsze rośliny z plantacji i są one cięte przed samą wysyłką. Zapewniają, że rośliny są odpowiednio zabezpieczane na czas transportu, więc nasze roślinki będą świeże i piękne. Nie czekaj dłużej, sprawdź ich tegoroczną ofertę!

drzewko żywe czy sztuczne, które wybrać?

Dodaj komentarz